Christia Freeland gasi inflacyjny pożar benzyną

Opublikowano: 17.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 852

Wicepremier Kanady Chrystia Freeland w pierwszym ważnym przemówieniu od czasu budżetu zapowiedziała 8,9 miliarda dolarów wsparcia finansowego, które jej rząd wprowadził, aby pomóc Kanadyjczykom radzić sobie z rosnącą inflacją.

„Wiemy, że Kanadyjczycy martwią się inflacją i pytają, co ich rząd zamierza z tym zrobić” – powiedział Freeland w oświadczeniu dla mediów. „Dlatego mamy nowy plan przystępności cenowej – 8,9 miliarda dolarów nowego wsparcia w tym roku – który zapewni więcej pieniędzy w kieszeniach Kanadyjczyków w czasie, gdy najbardziej tego potrzebują”.

Freeland powiedziała, że jej plan rozwiązania problemu inflacji i kryzysu przystępności cenowej składa się z pięciu części: poszanowania roli Banku Kanady, inwestowania w pracowników, zarządzania długiem, tworzenia dobrych miejsc pracy i finansowania pakietu programów składających się na plan przystępności cenowej.

40-minutowe przemówienie Freeland w Empire Club w Toronto dotyczyło również strategii zwiększania konkurencyjności i produktywności oraz zawierało zobowiązanie do zwiększenia wsparcia finansowego, jeśli sytuacja gospodarcza pogorszy się.

Środki już zapowiedziane przez rząd federalny w budżecie 2022 i cytowane przez Freeland w przemówieniu obejmują…

– Zwiększenie Canada Workers Benefit o 1,7 miliarda dolarów w tym roku. Indywidualni pracownicy mogą teraz otrzymywać do 1395 dol. rocznie zasiłku, podczas gdy rodzina może kwalifikować się do 2403 dol.rocznie. Kwoty te zostałyby zwiększone o 1200 dolarów dla osób fizycznych i 2400 dolarów dla rodzin.

– Zwiększenie rentystarczej (OAS) o 10 procent, zapewniając do 766 dolarów nowego wsparcia w pierwszym roku, począwszy od lipca dla osób w wieku 75 i więcej lat.

– Zapewnienie jednorazowej płatności Housing Affordability Payment 500 dol. dla Kanadyjczyków o niskich dochodach.

– Zmniejszenie kosztów opieki nad dziećmi średnio o 50 procent do końca roku i doprowadzenie do średniego kosztu 10 dolarów dziennie w latach 2025–26.

– Zapewnienie bezpłatnego ubezpieczenia dentystycznego dla Kanadyjczyków zarabiających mniej niż 90 000 dolarów rocznie, począwszy od dzieci poniżej 12 roku życia, w 2022 roku.

– Podwyższenie świadczeń indeksowanych do inflacji, w tym OAS, dodatku do gwarantowanego dochodu (GIS), Canada Pension Plan, Canada Child Benefit i kredytu GST.

Rząd federalny twierdzi, że GIS jest już o 4,9 procent wyższy niż rok temu z powodu inflacji i że inne indeksowane świadczenia również wzrosną.

W swoim przemówieniu Freeland porównała ożywienie gospodarcze Kanady do ożywienia innych krajów G7. Powiedziała, że Kanada odzyskała 117 procent miejsc pracy utraconych podczas pandemii — w porównaniu do 96 procent w Stanach Zjednoczonych — a teraz ma stopę bezrobocia wynoszącą zaledwie 5,1 procent. „To najsilniejsze ożywienie w G7. To najsilniejsze ożywienie miejsc pracy w G7, a realny PKB Kanady jest o 1,8 proc. wyższy niż w tych okropnych pierwszych tygodniach [pandemii]” – powiedziała.

Freeland powiedziała, że pomimo tych pozytywnych danych wie, że niektórzy Kanadyjczycy cierpią z powodu inflacji, o którą obwinia pandemię, przerwy w globalnych łańcuchach dostaw i inwazję Rosji na Ukrainę. Uważa też, że chociaż Kanada ma najniższy stosunek długu do PKB w G7, chce, aby dług się zmniejszył i dodała, że „pandemiczny dług musi być i zostanie spłacony”.

Po przemówieniu minister finansów konserwatywni posłowie Dan Albas i Gérard Deltell wydali oświadczenie, że wysiłki Freelandu, aby uczynić życie bardziej przystępnym, tylko pogorszą sytuację. „To wadliwe podejście ekonomiczne niszczy zarobki ciężko pracujących Kanadyjczyków i ignoruje najbardziej podstawową zasadę ekonomii: że wydatki podczas kryzysu inflacyjnego będą tylko napędzać inflację” – czytamy w oświadczeniu.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.