Chorwacja wyda demaskatora?

Opublikowano: 23.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1809

Informator, który twierdzi, że duża niderlandzka firma naftowa zapłaciła urzędnikom miliony łapówek w zamian za lukratywne kontrakty, ma zostać wydany do Monako po jego aresztowaniu w Chorwacji zeszłego lata. Jonathan Taylor z Southampton w Wielkiej Brytanii był prawnikiem pracującym dla SBM Offshore, niderlandzkiej grupy firm świadczącej usługi dla globalnego przemysłu naftowego i gazowego offshore. W 2012 roku wyciekł dokumenty rzekomo pokazujące, że SBM Offshore „zapłacił 185 milionów euro [217 milionów dolarów] łapówek w kilku krajach w latach 2005-2011”, w zamian za przyznanie kontraktów na usługi.

Ale SBM Offshore oskarżył go o wymuszenie i twierdził, że ukradł zastrzeżone dokumenty, a następnie próbował szantażować swojego pracodawcę, prosząc o 3 miliony dolarów w zamian za milczenie w sprawie rzekomych łapówek. Po tym oskarżeniu władze w Monako, w którym znajduje się regionalny zakład SBM Offshore, wydały „czerwone zawiadomienie” Interpolu o zatrzymaniu Taylora. Czerwone zawiadomienie jest zasadniczo prośbą do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe zatrzymanie interesującej nas osoby do czasu ewentualnej ekstradycji.

W lipcu tego roku Taylor został aresztowany w Dubrowniku w Chorwacji, gdzie spędzał wakacje z rodziną, przez lokalną policję działającą na zawiadomienie Interpolu. Natychmiast po jego aresztowaniu rząd Monako starał się o jego ekstradycję „w celu przesłuchania”, mimo że nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Według policji w Monako Taylor był poszukiwany „na przesłuchanie w celu ustalenia, czy powinien zostać oskarżony” o popełnienie przestępstwa.

Taylor i jego prawnicy zaprzeczają roszczeniom przeciwko niemu, które opisują jako akty odwetu za to, że ujawnił tajemnice SBM Offshore. Teraz jednak władze w Monako wezwały Taylora do stawienia się przed sędzią pokoju, po tym, jak Sąd Najwyższy Chorwacji podtrzymał orzeczenie o ekstradycji, które zostało wydane przez sąd niższej instancji na początku tego roku. Oznacza to, że władze chorwackie powinny wkrótce dokonać ekstradycji Taylora do Monako, zgodnie z prośbą księstwa. Jednak Taylor przebywa obecnie w Chorwacji i wraz ze swoimi zwolennikami wezwał władze chorwackie, aby nie zastosowały się do wniosku Monako o ekstradycję.

Opracowanie: Voctor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.