Chorwacja oskarża Serbię o ludobójstwo

Opublikowano: 06.03.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 640

Przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, rozpoczął się proces z powództwa Chorwacji. Oskarża ona Serbię o dokonanie ludobójstwa na społeczności chorwackiej w latach dziewięćdziesiątych, podczas walki o niepodległość Chorwacji.

Zdaniem strony chorwackiej, podczas konfliktu który miał miejsce w latach 1991-1995, Serbowie dopuścili się zbrodni wojennych. Chorwaci wskazują przede wszystkim na oblężenie miasta Vukovar, niemal doszczętnie zniszczonego podczas walk od sierpnia do listopada 1991 roku. Serbowie mieli wówczas zabić kilkaset osób. Ogółem w trakcie czteroletniego konfliktu, śmierć poniosło około 20 tysięcy osób, a prawie 2 tysiące straciło życie w trakcie chorwackiej ofensywy na wiosnę 1995 roku.

Szef chorwackiego zespołu prawnego, Vesna Crnic-Grotic, podczas poniedziałkowego posiedzenia Trybunału, wskazywał na negowanie zbrodni przez elity polityczne Serbii. Chodzi przede wszystkim o wypowiedź prezydenta Tomislava Nikloća, który kwestionował wydarzenia ze Srebrenicy w 1995 roku. Prawnik uważa również, że pierwsza fala ludobójstwa wobec Chorwatów, była spowodowana mową nienawiści i demonizacją Chorwatów przez serbskie władze. Przedstawiciel strony serbskiej przyznał, że zbrodnie rzeczywiście miały miejsce, lecz nie miały one znamion ludobójstwa.

Na podstawie: bbc.co.uk, dnevno.hr
Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.