Chorwaccy raperzy okazali się zbyt niepoprawni politycznie

Opublikowano: 26.01.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1114

Chorwacka wytwórnia płytowa Menart postanowiła wycofać ze sprzedaży nowy album kultowego w tym kraju hiphopowego składu Tram 11. Teksty z nowej płyty zostały bowiem uznane za niepoprawne politycznie, bo uderzały przede wszystkim w lewicową ideologię oraz w organizacje pozarządowe i ruchy mniejszości seksualnych.

https://www.youtube.com/watch?v=zcwr0EiQvEs

Istniejący od 1996 roku skład Tram 11 uważany jest za jednego z prekursorów hip hopu w Chorwacji. Przed pięcioma laty grupa reaktywowała się po blisko czternastoletniej przerwie, natomiast teraz wydała pierwszy od dziewiętnastu lat nowy album. Początkowo wzbudził on zresztą spore zainteresowanie w chorwackich mediach.

Wszystko zmieniło się po kilku dniach, gdy lewicowo-liberalni dziennikarze zaczęli analizować teksty z płyty zatytułowanej „Jedan i Jedan”. Okazało się, że raperzy w swoich kawałkach krytykują lewicową ideologię, promowanie homoseksualizmu, organizacje pozarządowe, feministki czy jugosłowiańskie naleciałości w chorwackiej kulturze.

Dodatkowo Tram 11 krytykuje serbskich samorządowców ze zniszczonego w czasie wojny o niepodległość Vukovaru (mieszka tam raper General Woo), a także uważa za mit kwestię obozu koncentracyjnego w Jasenovacu. W czasie II wojny światowej mieli ginąć w nim Serbowie, Żydzi i Cyganie.

Płyta nie tylko przestała być więc promowana przez media, ale dodatkowo wytwórnia Menart postanowiła wycofać ją ze sprzedaży. Tram 11 zareagowało na ten krok ogłaszając, że po 20 latach kończy z nią współpracę i będzie teraz grupą niezależną od koncernów muzycznych.

Na podstawie: Jutarnji.hr, Vecernji.hr, Index.hr
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 27.01.2022 00:06

    Nooo, to się nazywa komunizacja na pełnym gazie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.