Choroba Alzheimera to cukrzyca mózgu?

Opublikowano: 29.11.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 731

Naukowcy zdobywają coraz więcej dowodów wskazujących, że choroba Alzheimera jest… odmianą cukrzycy typu 2. To jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, bo daje nadzieję, że uda się zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera tak, jak można zapobiegać cukrzycy. Zła, bo na cukrzycę choruje kilkukrotnie więcej osób niż na Alzheimera, co wskazuje, że liczba cierpiących na drugą z tych chorób może gwałtownie wzrosnąć.

Najnowsze badania powiązały obie choroby silniej niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, prowadzącym te badania udało się, przynajmniej u szczurów, usunąć problemy z pamięcią związane z rozwojem cukrzycy. Być może w podobny sposób uda się leczyć ludzi cierpiących na Alzheimera. “Być może cukrzykom powinniśmy podawać leki na Alzheimera, by uniknąć w ten sposób zaburzenia funkcji poznawczych” – mówi Ewan McNay z University of Albany.

Na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi 35 milionów osób. Większość z nich wymaga intensywnej, kosztownej opieki. Choroba Alzheimera kosztowała same tylko Stany Zjednoczone w 2011 roku 130 miliardów dolarów. Jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia Alzheimera jest cukrzyca typu 2.

W 2005 roku Susanne de la Monte i jej zespół badawczy z Brown University odkryli, dlaczego cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem Alzheimera. Okazało się, że hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialna za uczenie się i pamięć, wydaje się u takich osób niewrażliwa na insulinę. Cukrzyca dotyka zatem nie tylko wątroby, mięśni czy komórek tłuszczowych, ale również mózgu. Kolejne badania wykazały, że w mózgach zwierząt karmionych dietą prowadzącą do cukrzycy typu 2 pojawiają się płytki beta amyloidu. Te same, których istnienie jest nierozerwalnie związane z chorobą Alzheimera. Wiadomo również, że insulina reguluje zapamiętywanie informacji w hipokampie. Wszystko to razem sugeruje, że choroba Alzheimera jest powodowana przez cukrzycę mózgu. Jeśli taki wniosek jest prawdziwy, to współwystępujące z cukrzycą zaburzenia pamięci mogą być wczesną fazą rozwoju Alzheimera.

Podczas najnowszych badań McNay, Danielle Osborne i inni postanowili sprawdzić, czy beta amyloid powoduje zaburzenia poznawcze w przypadku cukrzycy typu 2. Uczeni karmili 20 szczurów dietą wywołującą cukrzycę. Te zwierzęta oraz kolejnych 20 z grupy kontrolnej, nauczono, że przebywanie w ciemnym pomieszczeniu wiąże się z porażeniem prądem. Gdy zwierzęta wsadzano do ciemnego pomieszczenia, zamierały bez ruchu. Czas, w jakim pozostawały nieaktywne jest miernikiem tego, jak dobrą mają pamięć. Tak, jak się spodziewano, szczury z cukrzycą miały słabszą pamięć. Pozostawały nieruchome o ponad połowę krócej niż zwierzęta zdrowe. By sprawdzić, czy to wpływ płytek beta amyloidu czy też ich prekursorów, naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute odpowiednio spreparowali przeciwciała odpowiedzialne za zwalczanie jednych i drugich. Gdy szczurom-cukrzykom wstrzyknięto przeciwciała zwalczające płytki, nie zauważono żadnej zmiany. Natomiast po wstrzyknięciu przeciwciał dla oligomerów, cukrzycy zamierali w ciemnych pomieszczeniach na tak długo, jak zdrowe zwierzęta. “Problemy poznawcze spowodowane przez cukrzycę zostały całkowicie zlikwidowane” – mówi McNay.

Dotychczas sądzono, że za problemy z pamięcią odpowiada w takich przypadkach zakłócenie przesyłania sygnałów przez insulinę. Najnowszy eksperyment sugeruje, że problemem są oligomery. Z wcześniejszych badań wiemy, że te same enzymy prowadzą do rozpadu zarówno insuliny jak i oligomerów beta amyloidu. Oraz, że oligomery uniemożliwiają insulinie dołączenie się do receptorów w hipokampie. “Sądzimy, że nasze leczenie doprowadziło do tego, że oligomery amyloidowe zostały usunięte, dzięki czemu insulina mogła dołączyć się do receptorów. Dotychczas wszyscy sądzili, że płytki beta amyloidowe powstają w wyniku tych samych procesów, które u cukrzyków wywołują problemy poznawcze. Naszym zdaniem, to przyczyna, a nie skutek” – stwierdził McNay podczas spotkania Society for Neuroscience.

Obecnie na całym świecie żyje 382 miliony osób chorych na cukrzycę typu 2, a do roku 2035 może ich być 592 miliony. Jeśli choroba Alzheimera rzeczywiście jest rodzajem cukrzycy, to możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby chorych.

Następnym krokiem w poszukiwaniu przyczyn choroby Alzheimera powinno być teraz powtórzenie wyników McNaya i Osborne. Jeśli się one potwierdzą, trzeba będzie poszukać lekarstwa, które działa tak, jak to podane szczurom, ale bez konieczności wstrzykiwania go bezpośrednio do hipokampu. Bardzo istotne będzie również zbadanie, jaka ilość amyloidu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jego zbyt mała ilość może zaburzać procesy pamięciowe.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: New Scientist
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. lboo 29.11.2013 11:03

    „Być może cukrzykom powinniśmy podawać leki na Alzheimera, by uniknąć w ten sposób zaburzenia funkcji poznawczych”
    A chorym na Alzheimera podawać leki na cukrzyce.
    Proponuje dodatkowo osłonowo antybiotyki i na wszelki wypadek antydepresanty.

    Na tym przykładzie dobrze widać jak odkrycie które mogło by pomóc wielu ludziom sprytnie można oprócić na korzyść przemysłu farmaceutycznego, oczywiście kosztem zdrowia i majątku chorych.

  2. kroton 29.11.2013 13:06

    Po Prostu Na Surowo – Cofanie Cukrzycy w 30 Dni

    https://www.youtube.com/watch?v=AhJlli6Z15U&list=PLCCE81365323D0485

  3. Bond James Bond 29.11.2013 13:18

    Fajnie kroton! Wyśmienicie!

    Cofnąć sobie możesz samochód.

    Tylko gdzie są potwierdzone wyniki wyleczenia cukrzycy ? Złe firmy farmacuetyczne nie dopuszczają do ich publikacji, ale pozwalają na to by ten film wisiał na jutjub, tak ?

  4. supertlumacz 29.11.2013 13:45

    @lboo
    Też mam podobne obawy.

    Jeśli odkrycie potwierdzi się to będzie to oznaczało że możliwe są najbardziej fundamentalne odkrycia . Kiedyś odkrycie powiązania z niedoborem witaminy C całkowicie wyeliminowało gnilec (szkorbut) który prześladował przewożonych z Europy do Am. Płn.
    Kontakty z polską służbą zdrowia należy ograniczyć do minimum. Pić czysta niegazowana wodę, jeść dużo warzyw i owoców. Produkty niskoprzetworzone. Nie wzbraniać się od wysiłku fizycznego. Przed otyłością najlepiej chronia spacery. Jeśli antybiotyki, to TYLKO o o działaniu lokalnym

    Sam niedawno odkrylem zdumiewającą korelację między lokalizację ujęć wody oligoceńskiej a długowiecznością w lewobrzeżnej Warszawie.

  5. lboo 29.11.2013 14:06

    @supertlumacz: Tylko skąd taką czystą wodę wziaść?

    Z drugiej strony są teorie że woda do picia powinna być niskozmineralizowana (poniżej 200mg/l), bo wysoka mineralizacja uniemożliwia wydalenie z organizmu toksyn.

  6. buzdygan 29.11.2013 15:59

    @lboo
    Po pierwsze, “wziąć”, a nie “ść”.

    Jeśli chodzi o wodę, Radosław Kotarski (polimaty na youtube) wspomniał o tym, że chyba w jakimś kraju skandynawskim mieli niskozmineralizowaną wodę i mieli problemy zdrowotne, gdy zaczęli ją mineralizować zdrowie się poprawiło.

    Kiedyś piłem tylko wodę butelkowaną, ale po zobaczeniu filmu “Tapped” (“Biznes w butelce”) zmieniłem nastawienie i piję tylko wodę z kranu.

  7. lboo 29.11.2013 16:05

    @buzdygan:

    Po pierwsze, „wziąć”, a nie „ść”.
    Przepraszam, mój bład.

    A co do wody z kranu, to filtrowaną, czy prosto z kranu?

  8. buzdygan 29.11.2013 16:17

    Prosto z kranu, ale staram się zwykle odczekać jakiś czas, żeby część chloru zdążyła się ulotnić (ale nie wiem jak szybko to się odbywa, może trzeba poczekać kilka dni; ja zwykle czekam ok. 0,5 – 2 godzin).

  9. luzak1977 29.11.2013 16:37

    @lboo
    Czysta woda tylko z kranu – możesz zastosować zwykły filtr lub taki troszkę lepsiejszy i już. Woda nigdy z butelki 🙂

  10. Hassasin 29.11.2013 19:26

    …… i palić dużo marihuany. Działa przeciw zapalnie, obniża cukier i zmniejsza lepkość krwi. Alzheimer to mikro stany zapalne (np: o podłożu gospodarki cukrami) …które to, ziółko leczy.
    I kilka innych dolegliwości … (skrót myślowy) które to zmniejszyły by dochód f big farmy, w wypadku legalizacji , o jakieś 40 MILIARDÓW dolarów ROCZNIE.
    Statyny na cholesterol, antydepresanty i wszelakiej maści środki przeciwzapalne oraz w lecznictwie i profilaktyce raka.
    Warunek jeden ; konsumpcja czystej nie skażonej tytoniem marysi .

  11. dfg 30.11.2013 10:02

    Ayurveda podaje terapię na tę chorobę, choć nie wiem czy pozwala ją wyleczyć czy tylko zahamować. Taki bardzo ogólny zarys znajduje się tutaj:
    http://ayurveda-foryou.com/treat/alzheimer2.html
    Kliniki Ayurvedy są też w Europie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.