Chomsky ostrzega przed lewicowym totalitaryzmem

Opublikowano: 21.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 441

„Lewica przyjęła taktykę tłumienia każdego dialogu oraz każdej dyskusji i to będzie dla niej zgubne” — powiedział amerykański lewicowy filozof i działacz polityczny Noam Chomsky w wywiadzie dla chorwackiego dziennika „Jutarnji”.

Przed dwoma tygodniami w magazynie „Harper” został opublikowany list przeciwko ograniczaniu wolności wypowiedzi, który Chomsky podpisał wraz z wieloma innymi intelektualistami od lewicy do prawicy. Sygnatariusze ostrzegają, że praktyki cenzorskie mogą przekształcić się w „nowy dogmat” i przeciwstawiają się fali politycznie poprawnej nietolerancji i cenzury.

„Redaktorzy otrzymują zwolnienia, ponieważ publikują kontrowersyjne artykuły, z półek znikają książki z powodu tzw. nieautentyczności, dziennikarze są karani za pisanie na pewne tematy, śledzi się profesorów za cytowanie dzieł literackich (…) mamy „coraz mniej wymiany idei” – czytamy w liście.

„To jest początek narodzin totalitarnej nowomowy” — powiedział Chomsky w wywiadzie dla chorwackiego dziennika. „To wszystko przypomina Orwella i jego powieść „Rok 1984“.”

Tłumienie debaty to zabieg, który do niedawna czyniła prawica, ale dziś metodę tę przejęła lewica. I będzie to dla niej bardzo zły krok. Terror poprawności politycznej, powoduje, że każdy, kto wypowiada się poza oficjalnym kanonem myślenia, jest „unieważniany” i wyrzucany poza margines społeczny.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Duncan Rawlinson (CC BY 2.0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.