Chleb znowu zdrożeje

Opublikowano: 30.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 776

Przed nami kolejne podwyżki cen pieczywa. Od października mąka w hurcie zdrożała w zależności od rodzaju od 8 do 11 proc. Zdaniem analityków podwyżki wyrobów mącznych odczujemy w swoich portfelach już od stycznia.

Listopad i początek grudnia przyniosły duże wzrosty cen zbóż w kraju – od 6 do 10 proc. w stosunku do średniej ceny w październiku. Tona pszenicy w skupie kosztowała już nawet 1032 zł, podczas gdy rok temu około 760 zł. Te rekordowe ceny szybko przełożyły się na podwyżki cen hurtowych mąki, szczególnie piekarniczej – podają analitycy BGŻ.

Ziarno zbóż drożeje, mimo że mieliśmy dobre zbiory. Nasze ceny są niższe niż na zachodzie Europy, więc wzrosło zainteresowanie importem z Polski. W trzecim kwartale wywieziono z kraju ponad milion ton ziarna, ponad 460 tys. ton pszenicy, ponad 170 tys. ton jęczmienia i prawie 160 tys. ton żyta. To znacznie więcej niż w całym pierwszym półroczu tego roku – podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jeszcze nie w pełni odczuwamy podwyżki wyrobów mącznych w sklepach. Analitycy są jednak pewni, że na początku stycznia ceny pieczywa i innych produktów wzrosną. Pocieszają nas, że cena zboża nie jest najważniejszym kosztem produkcji pieczywa, więc ewentualne podwyżki nie powinny być bardzo duże. Tyle że dla najbiedniejszych chleb jest głównym pożywieniem i – niestety – mogą go sobie kupić coraz mniej.

Nie tylko najbiedniejsi ograniczają spożycie pieczywa i innych mącznych wyrobów. Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszym półroczu tego roku statystyczny Polak zjadał 6,52 kg przetworów zbożowych, podczas gdy przed rokiem – 6,66 kg, a dwa lata temu – 6,77 kg. Odnotowano więc wyraźny spadek spożycia.

Analitycy BGŻ podkreślają, że i tak ceny pieczywa i produktów mącznych zmieniają się w stosunkowo niewielkim stopniu w porównaniu z bardzo dużymi miesięcznymi wzrostami cen owoców, warzyw czy mięsa drobiowego. A zatem w 2013 r. będziemy musieli mocno zacisnąć pasa.

Opracowanie: Dorota Skrobisz
Źródła: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. matimagic 30.12.2012 09:46

    wina tuska !111

  2. goldencja 30.12.2012 12:24

    Ciężko teraz kupić chleb, który smakuje jak chleb. Ja pieczywa już nie jadam, nie dość że drogie to jeszcze niesmaczne i nafaszerowane chemią z minimalną zawartością składników odżywczych.

  3. RobertM4 30.12.2012 12:56

    “Pocieszają nas, że cena zboża nie jest najważniejszym kosztem produkcji pieczywa”- co to za DEBILNI ANALITYCY wypisują. Ja piekę sam chleb i na kilogram mąki dochodzi 0,5 litra wody, zakwas(koszt-15gr) i oczywiście prąd(około 55gr), z tego wychodzą dwa bochenki około 700gr, a wchodzą mi 4 takie bochenki na jedno pieczenie, czyli koszt prądu wychodzi około 15gr na bochenek. Więc pytam tych “mądrych” analityków, co wchodzi głównie na koszt chleba. Najpewniej PODATKI!

  4. Stanlley 30.12.2012 23:27

    Faktycznie – Ciężko teraz kupić chleb, który smakuje jak chleb….

    Dlatego ja sam wypiekam chleb! Ludzie!To nie jest trudne a pieczecie chleby za grosze 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.