Chiny zbudują ogromną megasieć satelitów

Opublikowano: 29.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1645

Chiny planują zbudować megakonstelację satelitów, która będzie dostarczać internet w całym kraju. W tym celu chcą dostarczyć na orbitę co najmniej 13 tys. satelitów, a sam projekt przypomina kosmiczne przedsięwzięcia zachodnich firm, takich jak SpaceX czy Amazon.

29 grudnia 2021 roku w Chinach powstały dwie nowe firmy – China Satellite Network Application Co. i Chongqing Satellite Network System Research Institute Co. Ich celem jest budowa systemu satelitarnego w mieście Chongqing. Jest to kolejny ważny krok w pracach nad megakonstelacją satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Chiny chcą stworzyć system satelitarny, który uzupełni luki w komunikacji naziemnej i pozwoli dostarczać internet na obszary wiejskie. Docelowo chiński internet satelitarny ma być dostępny w całym kraju i konkurować z podobnymi systemami, nad którymi obecnie pracują zachodnie firmy.

Przykładowo SpaceX w ramach projektu Starlink chce dostarczyć na orbitę okołoziemską 42 tysiące satelitów, a Amazon umieści tam nieco ponad 3 tysiące swoich urządzeń. Dla porównania Chiny w ramach swojego systemu planują stworzyć megakonstelację około 13 tysięcy satelitów.

To oznacza, że w niedalekiej przyszłości orbita okołoziemska będzie wręcz zatłoczona satelitami. Chiny zatwierdziły niedawno plan wzywający do stworzenia zintegrowanej sieci satelitów komunikacyjnych, obserwacyjnych i nawigacyjnych. Jest to jeden z „dalekosiężnych celów”, który ma zostać zrealizowany do 2035 roku, jednak biorąc pod uwagę element rywalizacji – chiński system satelitarny może powstać znacznie szybciej.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: SpaceNews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.