Chiny zawiesiły dialog gospodarczy z Australią

Opublikowano: 07.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 756

Chińska Republika Ludowa postanowiła zawiesić prowadzony dotąd dialog ekonomiczny z Australią. Pekin nie ukrywa, że w ten sposób odpowiada na nieprzyjazne posunięcia ze strony Canberry. Chodzi głównie o działania na arenie międzynarodowej oraz kwestionowanie dotychczasowych umów o australijsko-chińskiej współpracy.

Dialog gospodarczy w ramach strategicznego partnerstwa został zawieszony przez Chiny „na czas nieokreślony”. Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) stwierdziła, że australijscy politycy „uruchomili szereg środków, by zakłócić normalną wymianę i współpracę pomiędzy Chinami a Australią, co wynika z zimnowojennego sposobu myślenia i dyskryminacji ideologicznej”.

W krótkim oświadczeniu nie podano konkretnych powodów takiej decyzji. Od dłuższego czasu wzajemne relacje Pekinu i Canberry nie tylko są chłodne, ale pogarszają się z każdym miesiącem. Australia na arenie międzynarodowej domagała się chociażby globalnego śledztwa na temat wirusa COVID-19 i roli Chin w rozprzestrzenianiu się pandemii. W ubiegłym miesiącu australijski rząd unieważnił ponadto dwie umowy podpisane między swoim stanem Wiktoria a Chińczykami.

Ostatnie spotkanie w ramach komisji dialogu gospodarczego odbyło się w 2017 roku. Australia podpisała wówczas porozumienie o udziale w chińskiej inicjatywie „Nowego Jedwabnego Szlaku”, ale jedynie w państwach trzecich. Tym samym Canberra nie zdecydowała się na bezpośrednie zaangażowanie w sztandarowej inicjatywie międzynarodowej firmowanej przez Państwo Środka.

Pod koniec ubiegłego roku parlament Australii postanowił przyjąć nawet prawo uderzające we współpracę swoich poszczególnych stanów z Chinami. Parlamentarzyści przyznali sobie prawo weta w sprawie zagranicznych umów, właśnie z powodu pogarszającego się stanu australijsko-chińskich relacji. Od dłuższego czasu kolejni ministrowie handlu Australii nie mogli zresztą nawiązać dialogu ze swoim chińskim odpowiednikiem.

Na podstawie: Reuters.com, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
3steta
Użytkownik
3steta

Australia bywa pod butem/ wyzyskiwana przez Chiny.