Chiny zarzucają nas towarami, odpadków nie chcą wziąć z powrotem

Opublikowano: 25.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 898

Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin w piątek o nieegzekwowanie wprowadzonego jakiś czas temu zakazu importu złomu oraz innych odpadów przemysłowych i recyklingowanych. Wprowadzenie w życie tego przepisu wprowadzi chaos w światowym recyklingu. Chiny są głównym odbiorcą tych materiałów. Problemy z zagospodarowaniem, recyklingu występują już w kilku kanadyjskich miastach, które nie mają co robić ze zbieranymi odpadami plastikowymi.

Agencja Reutera donosiła w lipcu ubiegłego roku że Chiny oficjalnie poinformowały Światową Organizację Handlu, że zaprzestaną odbioru transportów śmieci i odpadów plastikowych, a także papierowych w ramach kampanii walki ze sprowadzaniem obcych śmieci. Amerykański Instytut Przemysłu Recyklingowego stwierdził wówczas, że tego rodzaju zakaz zniszczyłby przemysł, który obecnie zapewnia pracę 150 000 ludzi i przynosi prawie 6 mld dol. wpływów za odpady wywożone do Chin.

“Chińskie ograniczenia importowe spowodowałyby zasadnicze przerwanie globalnego łańcucha wykorzystania złomu i innych materiałów nie dopuszczając do ponownego użycia ich w produkcji i zmuszając do wyrzucania” – powiedział w piątek przedstawiciel Stanów Zjednoczonych na posiedzeniu Światowej Organizacji Handlu. Stany Zjednoczone uznają zastrzeżenia Chin pod względem bezpieczeństwa środowiskowego co do sprowadzonych odpadów ale ich zdaniem podejście Pekinu ma odwrotny skutek do zamierzonego, nie służy ochronie środowiska, a zmiana zasad jest prowadzona zbyt szybko, aby przemysł recyklingowych mógł się dostosować. Ponadto zdaniem Stanów Zjednoczonych, Chiny naruszają swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu; równego traktowania krajowych i zagranicznych odpadów.

“Zwracamy się do Chin o natychmiastowe powstrzymanie implementacji i ponowną analizę tych środków aby były spójne z istniejącymi międzynarodowymi standardami dla materiałów odpadowych, które zapewniają globalne ramy transparentnej i przyjaznej środowisku wymiany handlowej towarów recyklingowych” – stwierdzają Stany Zjednoczone.

Spór o zużycie pochodzących ze świata zachodniego odpadków przemysłowych odbywa się w atmosferze coraz bardziej napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami i obawami przed wojną handlową.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MasaKalambura 25.03.2018 16:01

    Wróćmy wreszcie do pojemników szklanych i zakończmy chorą przygodę z masowym plastikowaniem wszystkiego.

  2. Radek 26.03.2018 03:45

    No to zachód znajdzie inny kraj który będzie zawalać śmieciami.

  3. rumcajs 26.03.2018 11:48

    Radku, juz zawalaja Afryke, milionami ton. Teraz bedzie tego wiecej. Będa wysypywać na atlantyku, i juz jest tam z tego powodu kataklizm..
    Szklane pojemniki, bez odpowiedniej “stymulacji prawnej” tez nie rozwiążą problemu. Przykład, browary wypuszczające na Polski rynek, piwo w szklanych butelkach BEZZWROTNYCH. Koszty środowiskowe produkcji zwrotnych, i bezzwrpotnych sa praktycznie takie same..
    Są to koncerny zachodnie, zysk z tego transferuja na zachód, a “sprzatanie” pozostawiaja nam.
    Rozejrzyj sie…W lesie, czy ogólnie, bardzo rzadko mozna zobaczyc butelke zwrotna, za to bezzwrotnych “szlajają” się setki. Rozwiazanie widze proste… Wprowadzic kaucje za KAZDE opakowanie, dośc wysokie, np 1 zł. Kosztami przechowania i odbioru tych bezzwrotnych, oraz utylizacji, obarczyć browary lub firmy produkujące w plastiku…
    Przecietny Polak straci bardzo mało, np, zbita butelka, lub świadomie jak ja wyrzuci do rowu, inny zbierze i skorzysta. Najwięcej pozytywu bedzie dla srodowiska i … bezdomnych..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.