Chiny zaczynają eksplorację głębin Ziemi

Opublikowano: 04.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2236

Chiny, będące jednym z globalnych liderów w dziedzinie badania głębokich struktur Ziemi, zapoczątkowały pracę nad pierwszym odwiertem naukowym, który osiągnie głębokość ponad 10 000 metrów. To ambitne przedsięwzięcie otwiera drzwi do niespotykanej dotąd eksploracji głębin naszej planety i umożliwia rozszerzenie granic naszej wiedzy.

Planowany odwiert ma osiągnąć głębokość 11 100 metrów i znajduje się w Kotlinie Tarim, położonej w Regionie Autonomicznym Xinjiang Uygur, będącym największą pustynią w Chinach. W trakcie procesu wiercenia sprzęt ważący ponad 2000 ton, w tym wiertła i rury wiertnicze, będzie zstępował w głąb Ziemi, pokonując ponad 10 warstw kontynentalnych, w tym warstwę kredy.

Kotlina Tarim jest jednym z najtrudniejszych miejsc do badania, ze względu na ekstremalne warunki na powierzchni oraz złożoność struktury podziemnej. Mimo to Chiny podjęły decyzję o realizacji tego odważnego projektu, mając na celu zgłębienie wiedzy o tej niezbadanej części Ziemi. „Złożoność wykonania takiego odwiertu można porównać do prowadzenia ciężkiej ciężarówki po dwóch cienkich stalowych linach” – powiedział Sun Jinsheng, członek Chińskiej Akademii Inżynierii.

Wykonanie odwiertu o głębokości przekraczającej 10 000 metrów to niezwykle innowacyjny projekt badawczy, który daje możliwość zbadania nieznanego dotąd obszaru Ziemi i poszerzenia horyzontów naszej wiedzy. Wang Chunsheng, technik zaangażowany w proces wiercenia, podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych osiągnięć Chin w dziedzinie badań nad głębinową strukturą Ziemi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. JedynaDroga 04.06.2023 20:47

    Chińczycy umieścili dużo ładunków jądrowych głęboko pod powierzchnią ziemi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.