Chiny wystrzeliły z sukcesem rakietę Długi Marsz 5

Opublikowano: 31.12.2019 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2309

W zeszły piątek, z prowincji wyspy Hainan wystrzelono nową ciężką rakietę Długi Marsz 5 (Chang Zheng 5). Jest to kluczowy krok, aby chińska agencja kosmiczna mogła osiągnąć cele takie jak lądowanie na Marsie. Posiadanie takiej potężnej rakiety ma również za zadanie umocnić pozycję Chin jako wiodącej potęga w przestrzeni kosmicznej.

Największa chińska rakieta kosmiczna ma średnicę 5 metrów i ma udźwig do 25 ton na niską orbitę i 14 ton na orbitę geostacjonarną. Została wystrzelona z kosmodromu Wenchang i weszła na orbitę około 15 minut później. Rakieta wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Shijian 20, który został skutecznie umieszczony na orbicie. Według oficjalnych komunikatów misja zakończyła się sukcesem.

Poprzedni test rakiety Długi Marsz 5 miał miejsce w 2017 roku i okazał się wielką klapą. Rakieta uległa awarii i po niespełna sześciu minutach od startu spadła do Pacyfiku. Spowodowało to zmiany terminów misji na Marsa do połowy 2020 roku a nie jak planowano, do końca obecnego 2019.

Jeśli misja na Marsa w 2020 ma być realna, taka rakieta jest Chinom niezbędna, bo nie mają żadnej innej, która byłaby w stanie wykonać taką misję. Prezydent Chin Xi Jinping nie ukrywa, że ma ambitne plany eksploracji kosmosu, a jego kraj ma w tym zakresie przewyższyć Stany Zjednoczone i Rosję pod względem jego ilości startów orbitalnych z 33 wystrzeleniami w 2019 roku i 39 w roku poprzednim. Zanotowano też dwa nieudane starty.

W styczniu 2019 roku Chiny stały się też pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Rakieta Długi Marsz 5 ma być również używana w eksploracji Księżyca. Zostanie użyta do wysyłania księżycowy łazika Chang’e 5, który ma za zadanie sprowadzić próbki powierzchni Księżyca na Ziemię.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.