Chiny wystrzeliły pierwszą na świecie rakietę opalaną węglem

Opublikowano: 31.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3893

W zeszłym miesiącu Space Pioneer jako pierwsza prywatna firma kosmiczna w Chinach wystrzeliła rakietę na paliwo ciekłe. Jak się okazało niedawno, nie było to jedyne osiągnięcie startupu. Okazuje się, że nafta lotnicza, która napędzała silniki, otrzymywana była nie z ropy naftowej, ale z węgla. Taka innowacja mogłaby zapewnić chińskiemu przemysłowi kosmicznemu niezawodne i wydajne źródło energii, w którą Chiny są bogate.

Silniki rakietowe wymagają paliwa pierwszej klasy, które zwykle uzyskuje się w złożonym procesie rafinacji wysokiej jakości nafty. Tworzenie wystarczających rezerw takiego paliwa zawsze było trudnym zadaniem, zwłaszcza w Chinach, z ich ograniczonymi zasobami ropy naftowej. Dlatego pierwsze wystrzelenie rakiety na naftę lotniczą wykonaną z węgla było ważnym krokiem dla kraju w rozwoju astronautyki.

„Sukces tego projektu zwiększa liczbę źródeł paliwa dla chińskiego przemysłu lotniczego, zapewnia krajowe bezpieczeństwo energetyczne i kładzie solidny fundament pod wystrzelenie chińskich rakiet nośnych nowej generacji”- pisze China Space News.

Nafta lotnicza z węgla została opracowana wspólnie przez szereg przedsiębiorstw państwowych, w tym 165th Research Institute of CASC Corporation, Coal-to-Liquid Chemical Company i Ningxia Coal Industry Group. Po wielu latach eksperymentów zespół naukowców odkrył, że nafta lotnicza, otrzymywana w wyniku upłynniania węgla, wykazuje podobne właściwości do nafty lotniczej otrzymywanej z ropy naftowej.

W ramach projektu zbudowano linię produkcyjną, która produkuje 5 tys. ton paliwa rocznie. To wystarczy na około 30 nieparzystych lotów. W 2025 roku planowane jest zwiększenie produkcji do 30 tys. ton.

A 2 kwietnia, po ponad 300 testach silnika, rakieta Tianlong-2 z powodzeniem wystartowała i wyniosła na orbitę satelitę teledetekcyjnego, wykorzystującego nowy rodzaj paliwa. Jednocześnie, co ważne, silnik typu otwartego YF-102 jest standardem dla nowej generacji chińskich rakiet nośnych. Są one instalowane na pociskach Long March-5, Long March-6 i Long March-7.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.