Chiny wyprzedziły USA w konsumpcji energii

Opublikowano: 24.07.2010 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 238

Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Chiny wyprzedziły USA w zużyciu energii, rozpoczęły nową epokę w historii energetyki, dokonały głębokich zmian w światowym rynku oraz podniosły ceny ropy naftowej i węgla w czasie ostatnich lat – stwierdzają doniesienia prasowe z 20 lipca 2010.

Zużycie energii określa się za pomocą równoważnika zużycia ton metrycznych ropy naftowej (RSTRN). Tak więc Chiny w 2009 roku spaliły 2,252 miliardy RSTRN, w porównaniu z 2,170 przez USA. USA było największym konsumentem energii od wczesnych lat 1900. RSTRN dotyczy zużycia ropy naftowej, energii jądrowej, węgla, gazu ziemnego, zapór na rzekach, wiatraków i elektryczności z promieni słonecznych etc.

Wzrost zużycia energii przez Chiny był bardzo szybki. Dziesięć lat temu zużycie energii przez Chiny stanowiło połowę zużycia przez USA, ale obecnie sytuacja zmieniła się, w dużej z powodu kryzysu wywołanego szwindlem na trylion dolarów spowodowanego oszustwami na rynku nieruchomości, w rezultacie których blisko połowa domów w USA ma obecnie wartość rynkową niższą niż wynoszą ich długi hipoteczne. Ten stan rzeczy poważnie osłabił tempo produkcji przemysłowej i zużycia energii w USA.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że źródła zużycia energii w Chinach i w USA bardzo się różnią. Na przykład węgiel w USA stanowi 22% konsumpcji energii a w Chinach dwie trzecie, czyli znacznie więcej niż w roku 2000, podczas gdy w zużyciu przez Chiny węgiel stanowił 57%. Jest to charakterystyczne dla zużycia energii przez Chiny i dlatego też Chiny nie popierają ograniczania spalin w atmosferze.

Ropa naftowa stanowi 37% zużycia energii w USA. Zarówno USA jak i Chiny potrzebują więc postępu w wydajności sposobów spożycia energii. Na osobę w USA spożycie energii wynosi 7.1 RSTRN – mniej niż w 8.0 RSTRN w roku 2000, Natomiast w Chinach konsumpcja energii na osobę w 2009 wynosi 1,7 ton RSTRN na osobę, czyli pięciokrotnie niej niż w USA. Zapotrzebowania energetyczne wzrastają w Chinach z powodu wzrostu inwestycji w ciężki przemysł i w infrastrukturę.

Różnica między USA i Chinami polega na tym, że Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do Chin nie mają potrzeby zmian w strukturze gospodarki, podczas gdy Chiny inwestują w rozbudowę własnej gospodarki. Potrzeby zmian w USA idą po linii zmian w zwyczajach użytkowników samochodów, takich jak zmiany samochodów i innych pojazdów na bardziej wydajne, co jednak osiągane jest z dużym trudem. Dla Chin, mimo ich pozycji jako głównego konsumenta energii na świecie, równoważenie zapotrzebowania na energię jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Wielu analityków uważa, że w USA zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się raczej zmniejszać niż rosnąć w najbliższej przyszłości z powodu wzrostu wydajności konsumpcji oraz z powodu coraz większych sankcji prawnych i regulacji mających na celu podniesienie wydajności spalania paliwa przez wszelkiego rodzaju pojazdy.

Wzrost potęgi Chin idzie w parze ze zmianami w nastawieniu producentów zrzeszonych w organizacji OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries) takich jak Arabia Saudyjska, które dotąd planowały produkcję według wysokości konsumpcji paliwa w USA. W ostatnich latach państwa członkowskie OPEC zaczęły rozbudowywać rafinerie i baterie zbiorników w Azji. Obecnie Arabia Saudyjska eksportuje więcej paliwa do Chin niż do USA.

Przed kryzysem spowodowanym oszustwami w handlu fałszywymi i nieściągalnymi długami hipotecznymi w USA, prognozy analityków spodziewały się, że Chiny staną się głównym konsumentem energii na świecie dopiero za pięć lat. Stało się to wcześniej z dwóch powodów, a mianowicie kryzysu ekonomicznego na świecie oraz nacisku politycznego na zwiększanie wydajności w zużyciu paliwa.

Ocenia się, że Chinom potrzeba wzrostu inwestycji energetycznych w wysokości czterech trylionów dolarów na przestrzeni najbliższych dwudziestu lat żeby sprostać zapotrzebowaniu rosnącej gospodarki chińskiej i unikać przerw w dostawach elektryczności i paliwa. Ocenia się że Chiny muszą zbudować dodatkowe elektrownie o sile tysiąca megawatów w czasie następnych piętnastu lat, czyli tyle ile obecnie przedstawiają wszystkie elektrownie w USA razem wzięte, które budowano przez kilkadziesiąt lat.

Od wczesnych lat 1990. Chiny stały się po raz pierwszy importerem energii netto, w miarę jak zapotrzebowanie zaczęło przekraczać chińską podaż, zwłaszcza po przyjęciu Chin do WTO (World Trade Organization) w roku 2001. Wówczas zapotrzebowanie Chin na paliwo wzrosło czterokrotnie więcej niż spodziewano się i w ten sposób Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii stając się największym konsumentem paliwa na świecie.

Autor: Iwo Cyprian Pogonowski
Źródło: Niezależny Serwis Informacyjny

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o