Chiny wprowadziły politykę trojga dzieci

Opublikowano: 22.07.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 679

Na przestrzeni ostatnich dekad Chiny drastycznie zmieniły swoje podejście do posiadania dzieci. Kiedyś tamtejsze rodziny mogły posiadać maksymalnie jedno dziecko, a za każde kolejne musiały płacić wysokie kary. Teraz władza pozwoliła mieć nawet trójkę dzieci i zaczęła oferować pewne benefity, a to i tak może okazać się niewystarczające.

Wyszło na jaw, że Chińczycy najwyraźniej nie przepadają za zakładaniem wielkich rodzin. Potwierdziły to wyniki spisu powszechnego z 2020 r. Jak się bowiem okazało, populacja Chin kontynentalnych wzrosła o niemal 5,4% do 1,41 miliarda. Tempo wzrostu populacji tego azjatyckiego państwa było najniższe od 1953 r., czyli od momentu, w którym zaczęto prowadzić spis powszechny.

W związku z powyższym, władze Chin właśnie zmieniły politykę planowania rodziny. Ogłoszoną pod koniec maja i oficjalnie przyjętą 20 lipca nową “genialną” strategię określa się mianem polityki trojga dzieci. Jak sama nazwa sugeruje, chińskie rodziny mogą teraz bez żadnych konsekwencji posiadać nawet troje dzieci. Zrezygnowano również z nakładania kar za łamanie rządowej polityki planowania rodziny. Pary mogą więc teoretycznie posiadać dowolną liczbę dzieci. Sensownym rozwiązaniem z pewnością jest zachęta dla kobiet rodzących trzecie dziecko w postaci 98 dni urlopu macierzyńskiego.

Obecny współczynnik dzietności w Chinach wynosi zaledwie 1,3 dziecka na kobietę, podczas gdy wskaźnik 2,1 jest wymagany dla prostej zastępowalności pokoleń. Liczba urodzeń w tym kraju cały czas spada i może się okazać, że żadne zachęty nie pomogą poprawić sytuacji demograficznej. W takiej właśnie sytuacji znalazła się Polska – mimo licznych ulg i zachęt finansowych dla rodzin wielodzietnych, współczynnik dzietności w 2020 r. wyniósł dokładnie 1,378.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o