Chiny wdrażają program kontroli pogody
Północno-zachodnia część Chin słynie z niezwykłej suchości. Aby rozwiązać problemy związane z suszą, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform rozpoczęła 3-letni projekt modyfikacji pogody, na który przeznaczono 1,15 miliarda juanów, tj. około 900 milionów złotych.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup czterech samolotów i ulepszenie ośmiu obecnych maszyn, zbudowanie niemal 900 wyrzutni rakiet i podłączenie ponad 1800 urządzeń do obecnych cyfrowych systemów kontroli. Chińczycy będą korzystać z technik polegających na zasiewaniu chmur, tj. rozpylaniu specjalnych związków w powietrzu, aby doprowadzić do opadów śniegu lub deszczu.
Badania przeprowadzone przez chińską Administrację Meteorologiczną wskazują, że dzięki temu projektowi będzie można zwiększyć liczbę opadów na powierzchni 960 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to 10% powierzchni kraju. Pozwoli to nie tylko załagodzić susze w północno-zachodnich Chinach, ale także ograniczyć pożary lasów.
Techniki modyfikacji pogody są znane i stosowane od wielu lat. Przykładowo podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie, sztuczne opady deszczu pozwoliły oczyścić powietrze ze smogu. Wiadomo również, że podczas wojny w Wietnamie próbowano wpływać na tamtejszą pogodę. USA wywoływały sztuczny deszcz już pod koniec lat 1940., Francja i Izrael w latach 1950. a Australia w latach 1960.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl