Chiny uruchamiają własny system HAARP

Opublikowano: 29.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1113

W niewielkim nadmorskim miasteczku na Morzu Południowochińskim, zaledwie 4200 kilometrów od Darwin, Chiny budują obiekt zaprojektowany do nadawania fal radiowych w górną warstwę ziemskiej atmosfery. Chiny twierdzą, że obiekt zbudowany jest tylko do celów naukowych, ale krytycy nie są do końca przekonani.

HAARP na Alasce w USA

Naukowcy zajmujący się jonosferą są podekscytowani perspektywą dowiedzenia się więcej o zelektryzowanym krańcu naszej atmosfery, jednak kiedy miejsce to zacznie działać to, może dać Chinom znaczną przewagę militarną w strategicznie ważnym regionie.

Projekt infrastrukturalny, który ma powstać jeszcze w tym roku na wyspie Hainan, najbardziej wysuniętym na południe punkcie Chin, będzie składał się ze sprzętu radiowego, anten i różnego sprzętu pomiarowego zaprojektowanego do interakcji z jonosferą, specyficzną warstwą atmosfery ziemskiej ze względu na jej zjonizowanie promieniowaniem słonecznym.

(…) W ostatnich latach organizacje US Navy i DARPA, amerykańskie wojskowe skrzydło naukowo-badawcze, są bardzo zainteresowane tą technologią. Wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych kontrolował podobny obiekt w odległej części Alaski, zwany Programem Aktywnych Badań o Wysokiej Częstotliwości (HAARP), który składał się z 40 akrów sprzętu radarowego i anten do badania jonosfery.

Chociaż chiński obiekt jest mniejszy, to radar ma być na wiele sposobów podobny do HAARP. Istnieją również inne podobne urządzenia radarowe w Europie i Ameryce Południowej.

Po latach badań HAARP jest obecnie własnością i jest zarządzany przez Uniwersytet Alaski. Według rządu USA celem HAARP było przeprowadzenie podstawowych badań i zbadanie możliwości opracowania technologii jonosferycznej dla radiokomunikacji i nadzoru. Podobno badania obejmowały również eksperymenty, które miały na celu zbadanie, w jaki sposób można wykorzystać jonosferę, aby ewentualnie poprawić komunikację podwodną, ​​która może być przydatna dla flot podmorskich.

To doprowadziło londyńskiego niezależnego dziennikarza Davida Hamblinga do odniesienia się do nowego chińskiego projektu radarowego na Morzu Południowochińskim jako “systemu obronnego podszywającego się pod projekt naukowy”. Wskazuje on na niedawne artykuły naukowe pochodzące z Chin, które omawiały radar o niskiej częstotliwości w kontekście badania podziemnych obiektów, wyszukiwania zasobów naturalnych i lokalizowania rurociągów.

Dopóki amerykańskie okręty podwodne działają w tej części świata, Chiny nie mają szans na dominację” – powiedział. “System, który mógłby wyłączać komunikację ELF (o bardzo niskiej częstotliwości) i selektywnie ingerować w inną komunikację satelitarną, wpłynąłby poważnie na wszelkie operacje łodzi podwodnych na Morzu Południowochińskim”- argumentował Hazambling w “Popular Mechanics”.

Wyspa, na której Chiny budują radar, jest również miejscem w którym znajduje się główna baza morska floty atomowych okrętów podwodnych.

(…) Stephen Chen, chiński dziennikarz z South China Morning Post, który w czerwcu rozmawiał z ludźmi pracującymi nad projektem, powiedział, że nie ma wątpliwości, że radar Hainan jest głównie projektem wojskowym.

“Dostępne informacje silnie wskazują na rolę militarną a funkcja obiektu ma na celu wzmocnienie chińskiej kontroli nad Morzem Południowochińskim” – powiedział.

W swoim raporcie Chen zasugerował, że obiekt mógłby zostać wykorzystany do zakłócenia sieci komunikacyjnych innych krajów poprzez tworzenie “czarnej dziury” w atmosferze. Podczas gdy HAARP – obecnie kontrolowany przez uniwersytet na Alasce znajdował się w odległym regionie, to obiekt w Chinach znajduje się w centrum ważnych szlaków ruchu lotniczego.

Autorstwo: Nick Whigham
Na podstawie: , ,
Źródło oryginalne: News.com.au
Tłumaczenie i źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.