Chiny tworzą „podwodnego kamikadze” ze sztuczną inteligencją

Opublikowano: 26.07.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 276

W Chinach powstaje bezzałogowy okręt podwodny do realizacji różnych misji bojowych: od rozpoznania i poszukiwania min, po niszczenie okrętów przeciwnika.

W przeciwieństwie do innych dronów morskich chińska łódź podwodna pod względem rozmiaru nie ustąpi załogowym analogom. W przedziale ładunkowym okrętu podwodnego można pomieścić rakiety i torpedy, a zapas oleju napędowego wystarczy na kilka miesięcy żeglugi.

Nowy okręt podwodny będzie dość duży i inteligentny, a jednocześnie stosunkowo niedrogi, pisze “South China Morning Post”, powołując się na naukowca uczestniczącego w projekcie. Okręt nowego typu może powstać już na początku przyszłej dekady. Projektanci zaznaczają, że bezzałogowe okręty podwodne nie zastąpią klasycznych — nie jest to celem projektu — ale będą z nimi konkurować.

Tworzenie bezzałogowej łodzi podwodnej odbywa się w ramach rządowego programu zwiększania zdolności bojowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin poprzez aktywne wprowadzanie technologii sztucznej inteligencji. W szczególności do operacji podwodnego drona operator w ogóle nie jest potrzebny. Po otrzymaniu zadania okręt podwodny z silnikiem spalinowym sam określi sposób jego wykonania: ułożenie trasy i głębokości, określenie rodzaju i przynależności okrętów, kurs unikania zagrożeń.

“Co jakiś czas okręty będą kontaktować się z centrum w celu uzyskania aktualizacji, ale są zaprojektowane tak, aby działały bez ingerencji człowieka” — powiedzieli projektanci.

Jedyną kwestią, w której na razie nie ufa się sztucznej inteligencji, jest użycie broni. Nawiasem mówiąc, okręt podwodny może być również wykorzystywany jako zamachowiec samobójca.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o