Chiny stworzą system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi

Opublikowano: 26.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2262

Chińscy uczeni i inżynierowie do 2022 roku planują zakończyć prace nad największym, a zarazem jednym z najnowocześniejszych na świecie, systemu ostrzegania przed trzęsieniem ziemi, który „wzbudzi zawiść innych krajów” – podaje stacja CGTN.

Uczestnicy projektu przekazali, że na dany moment specjaliści instalują na terytorium całego kraju ponad 15 tysięcy czujników, które będą połączone w jedną sieć. Od razu po podziemnym wstrząsie czujniki mają skierowywać impulsy elektryczne do centrum zarządzania, po czym mieszkańcy potencjalnie niebezpiecznej strefy otrzymają ostrzeżenie.

Chińscy uczeni twierdzą, że taki system zdoła ostrzec ludzi przed niebezpieczeństwem bardzo operatywnie, dając im niezbędne kilka sekund do tego, żeby na przykład opuścić pomieszczenie zanim fale sejsmiczne dojdą do powierzchni ziemi.

Jak wynika z dokumentów, które trafiły do rąk dziennikarzy stacji CGTN, system zdoła skierować mieszkańcom ostrzeżenie w ciągu dwóch sekund od chwili podziemnego wstrząsu.

Podobne systemy funkcjonują w Japonii i na zachodnim wybrzeżu USA, ale zdaniem jednego z inżynierów projektu Li Shangyu chiński system pod względem wielu parametrów będzie doskonalszy, „to będzie największa na świecie sieć umożliwiająca prowadzenie obserwacji w zakresie trzęsień ziemi, jest ona lepiej zintegrowana niż te, które mają Japonia i USA”.

Poza odnotowywaniem ruchów tektonicznych system będzie mógł obliczyć możliwe konsekwencje trzęsienia ziemi. Według słów Li Shangyu chiński system „może wzbudzić zawiść specjalistów z innych krajów”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o