Chiny rozpoczęły kolejny etap badań w kosmosie

Opublikowano: 08.04.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 690

Przed dwoma dniami, wraz z wystrzeleniem nowego satelity, Chiny rozpoczęły nowy, bardziej zaawansowany etap badań nad zachowaniem się materii w warunkach mikrograwitacji. Na pokładzie satelity Shijian-10 zostanie przeprowadzonych 20 różnych eksperymentów, w tym doświadczenia z dziedziny fizyki płynów, nauk materiałowych oraz wpływu promieniowania i mikrograwitacji na systemy biologiczne.

Misja Shijian-10 to również dowód na rosnące zaangażowanie Chin w międzynarodową współpracę przy badaniach kosmosu. Część z eksperymentów została bowiem zaprojektowana przez specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej, a Antonio Verga, badacz ESA specjalizujący się w zagadnieniach związanych z mikrograwitacją, mówi, że ESA dzieli się swoją wiedzą i danymi z Chinami. “SJ-10 to pierwsza misja, w ramach której na pokładzie chińskiego pojazdu znalazł się sprzęt ESA” – mówi Verga.

Satelita został wystrzelony za pomocą rakiety Długi Marsz 2D. Po 12 dniach w przestrzeni kosmicznej na Ziemię powróci kapsuła z urządzeniami badawczymi i materiałami poddawanymi badaniom. Krótkie misje są typowe dla badań nad mikrograwitacją. Eksperci z zadowoleniem powitali rosnące zainteresowanie Chin badaniami nad mikrograwitacją i cieszą się z postępów czynionych przez Pańśtwo Środka.

W ramach misji SJ-10 zostaną przeprowadzone dwa eksperymenty ze spalaniem materiałów. Mają one pomóc w zaprojektowaniu bezpieczniejszych kapsuł dla lotów załogowych. W ramach innego eksperymentu zostanie zbadany wzrost kryształów na materiałach półprzewodnikowych i stopach. Z kolei trzy inne eksperymenty będą badały, jak obecne w przestrzeni kosmicznej promieniowanie wpływa na materiał genetyczny embrionów myszy. Zaplanowano też bardzo praktyczny eksperyment, w ramach którego naukowcy sprawdzą, jak zachowuje się ropa naftowa poddana wysokiemuju ciśnieniu. Pozwoli to lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne zachodzące w głęboko położonych pokładach ropy.

Misja SJ-10 to jedna z czterech misji przewidzianych w ramach rozpoczętego w 2011 roku Strategicznego Priorytetowego Programu Badań Kosmicznych. Pierwsza misja, dotycząca badań nad ciemną materią, wystartowała w grudniu ubiegłego roku. SJ-10 jest drugą. Latem na orbitę trafi satelita, za pomocą którego chińscy naukowcy chcą badań splątanie kwantowe, a pod koniec roku w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłany Hard X-ray Modulation Telescope, którego zadaniem będzie badanie procesów z zakresu fizyki wysokich energii.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Science.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.