Chiny przeprowadzą eksperyment z zakazem aut spalinowych

Opublikowano: 07.06.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1907

Chiński rynek pojazdów elektrycznych jest największy na świecie i dość szybko się rozwija, ale chińskie władze nie spieszą się, idąc za przykładem europejskich i amerykańskich kolegów, z wyznaczaniem globalnych celów rezygnacji z używania samochodów z silnikami spalinowymi. Zamiast tego przetestują koncepcję jako projekt pilotażowy na przykładzie wyspy Hainan, gdzie od końca 2030 roku zostanie zakazana sprzedaż nowych samochodów tego typu.

Według South China Morning Post do końca dekady łączna liczba stacji ładowania na tropikalnej chińskiej wyspie przekroczy 75 tysięcy, co przy ograniczonej powierzchni kurortu oznaczać będzie, że odległość między sąsiednimi punktami ładowania pojazdów elektrycznych nie przekroczy od półtora do trzech kilometrów. Ciepły klimat i terytorium ograniczone do 33 tys. kilometrów kwadratowych sprawiają, że wyspa Hainan jest odpowiednią platformą do eksperymentowania z hurtową elektryfikacją transportu.

Już w ubiegłym roku aktywne subsydiowanie sprzedaży pojazdów elektrycznych przez władze lokalne sprawiło, że Hainan ustępował jedynie Szanghajowi z 48% udziałem tego typu samochodów w strukturze sprzedaży na rynku pierwotnym (42%). Już teraz wszystkie taksówki i autobusy w Hainan poruszają się wyłącznie dzięki trakcji elektrycznej. Chińscy producenci samochodów biorą aktywny udział w pokrywaniu wyspy swoimi stacjami ładowania. Na przykład NIO planuje zainstalować 10 tys. nowych stacji ładowania i 1 tys. punktów szybkiej wymiany baterii trakcyjnych.

W skali nie tylko wyspy Hainan, ale całych Chin przejście pojazdów użytkowych na trakcję elektryczną może stanowić pewien problem, ponieważ biznes liczy się dla pieniędzy, a ze względu na wyższe koszty częstego ładowania pojazdów elektrycznych taka migracja nie zapewnia szybkiego zwrotu finansowego. Władze Hainan spodziewają się, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych i hybrydowych wśród samochodów eksploatowanych na wyspie wyniesie co najmniej 45%.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 07.06.2023 23:04

    W Stanach a dokladnie w Michigan jest juz taka wyspa po ktorej nie jezdza zadne samochody nawet elektryczne. Wyspa jest duzo mniejsza wiec wystarczy zwykly rower. Popularne sa tez konskie zaprzegi. Jedynym pojazdem na benzyne, choc nie wiem dlaczego, jest karetka pogotowia. Na wyspie nie ma szpitala wiec trzeba sie dostac promem na lad.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.