Sprzeciw Chin wobec THAAD w Korei Południowej

Opublikowano: 03.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 649

Chiny sprzeciwiają się rozmieszczeniu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w Korei Południowej, powiedział na briefingu rzecznik MSZ Chin Geng Shuang. Wcześniej przedstawiciel kontyngentu wojskowego USA w Korei Południowej Rob Manning powiedział RIA Novosti, że THAAD został wdrożony i jest gotowy do przechwytywania rakiet z Korei Północnej. „Jeśli chodzi o THAAD, nasze stanowisko jest jasne i stanowcze. Sprzeciwiamy się rozmieszczeniu THAAD w Korei Południowej. Wzywamy odpowiednie strony do natychmiastowego zaprzestania rozmieszczania THAAD” — powiedział Geng Shuang, zaznaczając, że Chiny podejmą niezbędne środki w celu ochrony swoich interesów.

Według południowokoreańskich mediów bateria THAAD będzie mieć od czterech do dziewięciu mobilnych instalacji gąsienicowych, z których każda jest przeznaczona na osiem rakiet przechwytujących, choć na razie nie opublikowano oficjalnych danych. Bateria zostanie również wyposażona w radar przeciwrakietowy TPY-2 TM. Zasięg działania takich pocisków przeciwrakietowych rzekomo nie przekracza 200 kilometrów. Pekin i Moskwa uważają, że Stany Zjednoczone pod pretekstem oporu Korei Północnej wdrażają system obrony przeciwrakietowej, który zagraża pociskom balistycznym Rosji i Chin.

Dwa amerykańskie strategiczne samoloty bombowe В-1В Lancer, które bazują na Guam, brały udział we wspólnych manewrach lotniskowej grupy uderzeniowej USA i południowokoreańskich wojskowych – podała agencja Yonhap, powołując się na rzecznika Ministerstwa Obrony Korei Południowej. „Samoloty bombowe brały udział w ćwiczeniach niedaleko Półwyspu Koreańskiego, które trwały 2-3 godziny” — cytuje agencja słowa urzędnika. Samoloty bombowe odbyły lot nad terytorium Korei Południowej i nad Morzem Japońskim, co wywołało oburzenie północnych sąsiadów. Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) podkreśliła, że lot odbył się dzień po zakończeniu zakrojonych na dużą skalę 2-miesięcznych ćwiczeń USA i Korei Południowej Key Resolve. Jednocześnie Dowództwo Lotnictwa Pacyfiku Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oznajmiło, że obecność samolotów bombowych to rutynowa część pracy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego i nie jest wymierzona w żadne państwo.

Korea Północna nazwała manewry amerykańskich strategicznych samolotów bombowych w ramach ćwiczeń z Koreą Południową „bezmyślną prowokacją” – podaje agencja Reuters, powołując się na Koreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA). „Ta bezmyślna prowokacja wojskowa popycha sytuację na Półwyspie Koreańskim ku krawędzi wojny jądrowej” — czytamy w oświadczeniu KCNA.

W przypadku rozpoczęcia działań bojowych przeciwko Korei Północnej Stany Zjednoczone będą musiały stawić czoła wielu poważnym trudnościom, pisze felietonista gazety “Foreign Policy Thomas Ricks”. Możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego z Koreą Północną była rozważana przez amerykańskich wojskowych przez wiele lat, co doprowadziło do powstania różnego rodzaju planów operacyjnych. Na przykład plan pod numerem 5027 rozważa rozmieszczenie w teatrze działań wojskowych setek tysięcy żołnierzy, około połowy amerykańskiej floty i ponad tysiąca samolotów w ciągu 90 dni, czytamy w artykule. Jednak przy hipotetycznym wykonaniu planów armia USA będzie musiała zmierzyć się z wieloma poważnymi problemami, zaznacza autor. Po pierwsze, przy naniesieniu wyprzedzającego uderzenia nie można zagwarantować klęski pocisków i głowic ukrytych w tunelach na terenie górzystym. Jednocześnie naloty, walka radioelektroniczna i inne środki prawdopodobnie są w stanie znacząco obniżyć możliwości Korei Północnej wystrzelenia rakiet.

Ponadto pozostaje pytanie, co zrobić z tysiącami luf północnokoreańskiej artylerii, rozmieszczonymi w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej. Pomimo faktu, że Koreańczykom z Północy raczej nie uda się, aby w warunkach odwetowego ognia i amerykańskich nalotów ostrzeliwać Seul przez długi czas, aby zapewnić obiecane przez Pjongjang kilka lat temu, „morze ognia”, perspektywa dla ponad dwudziestomilionowej metropolii nadal wygląda ponuro, podkreśla Ricks. Następnie, w przypadku posuwania się na północ, Stany Zjednoczone zderzą się z koniecznością zapewnienia żywności dla ludności i utrzymania porządku w zajętych przez nich obszarach. Nawet jeśli uda się przekonać ONZ do wprowadzenia kontyngentu pokojowego, organizacja operacji logistycznych w każdym przypadku spadnie na barki USA — po prostu dlatego, że nieliczne kraje są w stanie zrobić w tym zakresie nawet niewielką część tego, na co jest zdolny Waszyngton, uważa autor.

Wreszcie jest całkiem prawdopodobne, że wielu Koreańczyków nie będzie zadowolonych z obalenia Kima. Na przykład jeśli północno-wschodnia części kraju odmówi zawieszenia broni, to nie wystarczy to do zakończenia operacji kontyngentu sił pokojowych. A Stany Zjednoczone bardzo dobrze wiedzą, czym grozi przeciągająca się wojna w regionie Azji, podsumowuje Ricks.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.