Chiny potwierdzają plan lądowania na Księżycu w 2030 r.

Opublikowano: 31.12.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1717

Chiny zamierzają do 2030 roku stać się jedną z przodujących potęg kosmicznych na planecie, a do 2045 roku stać się całkowicie samowystarczalne w tej dziedzinie, prawdopodobnie pokonując Stany Zjednoczone w „powtarzającym się wyścigu kosmicznym”.

O planach podboju kosmosu opowiedział w wywiadzie dla chińskiej telewizji szef China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) Wu Yansheng. Średniookresowe plany kluczowej chińskiej organizacji zajmującej się eksploracją kosmosu obejmują lądowanie taikonautów na Księżycu, utworzenie międzynarodowej bazy księżycowej oraz rozwój infrastruktury orbitalnej.

Główne obszary rozwoju, o których mówił Wu, to transport ładunków kosmicznych, badania, globalne konstelacje satelitów do celów cywilnych (telekomunikacja, nawigacja, pozycjonowanie). Wyzwania transportowe obejmują opracowanie inteligentnych i wielokrotnego użytku systemów startowych do tanich i bezpiecznych lotów w kosmos.

Wu stwierdził również potrzebę stworzenia systemu prawa kosmicznego i zarządzania środowiskiem kosmicznym, struktur zajmujących się obserwacją i usuwaniem śmieci orbitalnych.

Wśród wyzwań stojących przed astronautyką Wu wymienił „ponowne rozpoczęcie wyścigu wielkich mocarstw”, tak zwaną poprawkę Wolfa, która wykluczyła Chiny z ISS w 2011 r. i umieściła chińskie firmy lotnicze na czarnej liście importerów z USA. Wu oskarżył również Stany Zjednoczone o zamiar przejęcia strategicznych zasobów, w tym niektórych orbit, punktów i częstotliwości radiowych.

Jeśli chodzi o plany krótkoterminowe, to w 2030 r. chińscy astronauci powinni wylądować na Księżycu, w latach trzydziestych zbudować księżycową międzynarodową stację badawczą, trzy lądowania łazika księżycowego. Do tych programów Chiny szukają partnerów. Ponadto w ciągu najbliższych 10–15 lat planowana jest misja dostarczenia próbek marsjańskich na Ziemię.

Akademia Nauk ChRL oceniła ponad 20 projektów, które ubiegały się o dofinansowanie w ramach Space Strategic Priority Programme, znanego również jako Program New Horizon. Propozycje obejmują budowę kosmicznego teleskopu promieniowania gamma VLAST, program pogody kosmicznej, misję na Ceres i eksperymentalnego satelitę grawitacyjnego.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. replikant3d 31.12.2022 11:29

    Ha,ha,ha!! Ale cyrk…

  2. wloczykij 01.01.2023 19:45

    Zdjęcie w artykule jest tak prawdziwe jak misje apollo

  3. replikant3d 02.01.2023 18:52

    ,,wloczykij,, misje apollo się odbyły. Tyle że to co tam sfilmowali nie mogło przedostać się do opinii publicznej i dlatego nakręcili niektóre sceny w studiu filmowym..

  4. Adalb 06.01.2023 05:20

    Jeżeli plany ChRLd bedą realizowane to będzie to śmiertelnym zagrożeniem dla US-raju jako światowego hegemona. Stąd min. wojna na UA z Rosją , sojusznikiem ChRLd .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.