Chiny potajemnie rozmieściły pociski na spornym terytorium

Opublikowano: 04.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 365

Chiny potajemnie zainstalowały przeciwokrętowe pociski manewrujące i przeciwlotnicze systemy rakietowe na trzech swoich bazach, które znajdują się na spornych wyspach na Morzu Południowochińskim, poinformowała stacja telewizyjna CNBC, powołując się na źródła zaznajomione z danymi amerykańskiego wywiadu.

Szacuje się, że w ciągu ostatniego miesiąca systemy wdrożono na rafach Mischeif, Sabi Reef i Fiery Cross archipelagu Spratly (Nansha). Systemy te pozwalają na atak statku w promieniu 295 mil morskich (około 546 kilometrów), a także sięgnąć celów powietrznych w odległości 160 mil morskich (około 296 kilometrów).

Anonimowy przedstawiciel Pentagonu oświadczył, że dalsza militaryzacja placówek „będzie służyć tylko zwiększeniu napięcia i wzrostowi nieufności między stronami”, które pretendują o te terytorium.

Wcześniej gazeta “The Wall Street Journal” poinformowała, że Chiny rozmieściły na dwóch swoich bazach na spornych wyspach specjalne wyposażenie, które może tworzyć zakłócenia dla systemów łączności i instalacji radiolokacyjnych.

Między Chinami a niektórymi krajami regionu — Japonia, Wietnam i Filipiny — istnieją rozbieżności co do morskich granic i obszarów odpowiedzialności na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim. USA deklarują, że ChRL buduje sztuczne wyspy, tworząc z nich obiekty wojskowe, a tym samym poszerza swoje wody terytorialne. Pekin zaprzecza tym zarzutom.

W lipcu 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zgodził się z pretensjami Filipin, że Chiny nie mają podstaw do roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Trybunał uznał, że sporne terytoria archipelagu Spratly nie są wyspami i nie tworzą wyłącznej strefy ekonomicznej. Pekin nie przyjął decyzji arbitrażu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o