Chiny planują spróbować rozmnożyć małpy w kosmosie

Chińscy naukowcy planują hodować małpy na swojej stacji kosmicznej. Eksperyment zostanie przeprowadzony w Wentianie, największym module na stacji kosmicznej.

Na nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong pojawią się małpy, gdzie będą kojarzone i prawdopodobnie rozmnażane w kosmosie. Możemy się wiele nauczyć z tego potencjalnie kontrowersyjnego eksperymentu z implikacjami dla przyszłości eksploracji kosmosu.

Czy ssaki, w tym ludzie, mogą z powodzeniem rozmnażać się poza Ziemią? W raporcie opublikowanym w South China Morning Post (SCMP) Zhang Lu, naukowiec z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, który buduje sprzęt wspierający badania naukowe na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, powiedział, że eksperyment odbędzie się w Wentian. Jest to największy moduł na stacji kosmicznej i jest przeznaczony do eksperymentów z zakresu nauk przyrodniczych.

Badania będą prowadzone na myszach i makakach, aby sprawdzić, czy rosną lub rozmnażają się w kosmosie. Eksperymenty takie jak ten pozwolą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób organizmy przystosowują się do mikrograwitacji i innych środowisk kosmicznych.

Japońskie ryby ryżowe i niektóre prostsze organizmy rozmnażają się w kosmosie. Jednak bardziej złożone formy życia napotykały trudności. W 2014 roku rosyjscy naukowcy przetestowali, czy gekony mogą rozmnażać się w kosmosie. Jednak wszystkie gady zginęły. Jak dotąd dla ssaków była to kompletna porażka.

W 1979 roku naukowcy ze Związku Radzieckiego zmusili myszy do kopulacji w kosmosie, ale żadna z nich nie urodziła po wylądowaniu. Oznacza to, że hodowla małp na stacji kosmicznej będzie trudna.

Po pierwsze, interakcja z żywymi istotami w kosmosie jest najeżona ogromnymi trudnościami. Astronauci będą musieli je karmić i radzić sobie z odpadami. Na ziemi spanikowane małpy można uspokoić zabawkami, muzyką lub po prostu rozmawiając z innymi małpami. Astronauci staną przed nowym zadaniem – zapewnić małpom radość i wygodę w kosmosie.

Przewiduje się jednak, że fizyka seksu w kosmosie będzie trudna, nawet jeśli astronauci zdołają stworzyć odpowiednie środowisko i nastrój dla małp.Trudno jest utrzymywać ze sobą bliski kontakt w warunkach zerowej grawitacji. W wyniku niskiego ciśnienia krwi, którego doświadczają astronauci w kosmosie, trudniej jest utrzymać erekcję i podniecenie niż na Ziemi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl