Chiny nasilają represję wobec nieuległego kleru

Chiński katolicki biskup jest bezdomny i śpi na progu swojej rezydencji po tym, jak wraz z współpracującymi z nim kapłanami zostali eksmitowani przez władze komunistyczne na początku tego tygodnia, poinformowała w czwartek gazeta „Asia News”.

Władze chińskie eksmitowały ks. Vincenzo Guo Xijin i nieujawnioną liczbę kapłanów z ich domu w Luojiang pod pretekstem naruszania przez budynek przepisów przeciwpożarowych.

Jak donosi „Asia News”, w rzeczywistości akcja ta stanowi środek karny przeciwko Guo i jego kapłanom za odmowę przyłączenia się do „niezależnego” Kościoła katolickiego i jest częścią szerszych represji w diecezji Mindong w prowincji Fujian będących „projektem pilotażowym” wdrożenia w życie tajnego porozumienia Watykanu z Chinami z 2018 r.

Nadzorowane przez kardynała Pietro Parolina porozumienie Watykan-Chiny, daje rządowi prezydenta Xi Jinpinga głos w sprawie mianowania biskupów i innych działań, i toruje drogę do zjednoczenia sankcjonowanego przez państwo Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego (CPCA), które komunistyczny rząd utworzył w latach 1950. z tajnym podziemnym Kościołem, którego członkowie pozostali zjednoczeni ze Stolicą Apostolską, pomimo ryzyka śmierci, uwięzienia i prześladowania za wiarę.

Kardynał Hongkongu Joseph Zen potępił chińsko-watykańskie porozumienie jako „niesamowitą zdradę”, a wydany w tym miesiącu raport kongresu USA połączył tajną umowę z „intensywnymi” i niewidzianymi w Chinach od czasu rewolucji kulturalnej prześladowaniami wobec chrześcijan. I chociaż Prezydent Xi uczynił członkostwo w „niezależnym Kościele” warunkiem życia katolików w Chinach, to jest to nie do przyjęcia dla podziemnych katolików, ponieważ „partia zamierza tę „niezależność” również oddzielić od Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego” – zauważyła gazeta „Asia News”.

Watykan poprosił w 2018 r. podziemnego biskupa Guo o ustąpienie na korzyść biskupa Vincenzo Zhan Silu, jednego z siedmiu ekskomunikowanych biskupów CPCA, których w ramach porozumienia papież Franciszek ponownie przyjął.

W tym czasie powiedziano Guo, że sam papież poprosił o „poświęcenie się dla ogólnej sytuacji Kościoła chińskiego”, donosi „Asia News”. Ale chociaż Guo zgodził się odsunąć na bok, to nowy biskup pomocniczy nigdy nie podpisał się pod „niezależnym Kościołem”, a jego eksmisja w tym tygodniu nastąpiła po ciągłych i nieustępliwych prześladowaniach ze strony władz wymierzonych przeciwko niemu i innym księżom.

„Od miesięcy władze Fujian wywierają presję, szantażują i grożą kapłanom, aby zmusić ich do podpisania przystąpienia w zamian za uznanie rządowe, bez którego ich posługa jest zabroniona” – doniósł w listopadzie dziennik „Asia News”.

Sankcjonowany przez rząd biskup Zhan wywiera również presję na około 20 z 57 podziemnych księży w jego diecezji, którzy do tej pory odmówili przyłączenia się do „niezależnego” Kościoła, mówiąc im, że jest to wskazane w Wytycznych Stolicy Apostolskiej opublikowanych w czerwcu 2019 roku.

Kapłani twierdzą, że wstąpienie do Kościoła kierowanego przez rząd „to dopiero początek większych prześladowań i kontroli”, które uczynią z nich „urzędników partyjnych”, którzy „zgadzają się nie ewangelizować młodych ludzi w wieku poniżej 18 lat” i poddają „każdą inicjatywę ewangelizacji pod zwierzchnictwo komunistycznej partii” donosi „Asia News”.

Źródło oryginalne: LifeSiteNews.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl