Chiny i Rosja zbudują na Księżycu bazę konkurencyjną dla NASA

Opublikowano: 07.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1437

Chiny ujawniły szczegóły dotyczące budowy Międzynarodowej Stacji Badań Księżyca (ILRS). Chińsko-rosyjska stacja ma powstać do 2035 roku i będzie stanowiła konkurencję dla amerykańskiej Lunar Gateway.

Wspólna deklaracja w sprawie projektu ma zostać podpisana przez agencje kosmiczne obu krajów jeszcze w 2022 roku. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna twierdzi, że nie będzie sobie stawiać żadnych ograniczeń w pracach nad nową stacją i zaprasza pozostałe kraje świata do udziału w budowie. Wu Yanhua, zastępca szefa tej agencji mówił o planach wybudowania naziemnej i orbitalnej stacji badawczej.

W ciągu 5 lat, chińskie misje badawcze Chang’e 6 i Chang’e 7 nawiążą współpracę z rosyjskimi misjami, aby wykonać wspólne badania zwiadowcze i geodezyjne przed rozpoczęciem budowy. Natomiast placówka na powierzchni Księżyca miałaby powstać w ciągu kolejnych 10 lat i posiadałaby m.in. zasilanie, systemy podtrzymywania życia oraz urządzenia pozwalające na komunikację z Ziemią. Chińsko-rosyjska Międzynarodowa Stacja Badań Księżyca (ILRS) będzie mogła przyjmować naukowców z Ziemi, których zadaniem będzie prowadzenie badań Srebrnego Globu.

Wspólna księżycowa inicjatywa Chin i Rosji ma podłoże naukowe – przynajmniej takie są oficjalne zapewnienia. Wiadomo jednak, że eksploracja Księżyca i kosmosu może przynieść gigantyczne korzyści. Chodzi między innymi o kontrolę księżycowych zasobów i ich pozyskiwanie, a także o turystykę kosmiczną.

Przypominamy, że jesteśmy właśnie świadkami międzynarodowego wyścigu, który nabiera jeszcze większych rozmiarów niż ten, który miał miejsce podczas zimnej wojny. Amerykanie chcą ponownie wysłać człowieka na Księżyc i zbudować stację Lunar Gateway wielorakiego przeznaczenia. Jednak będzie to tylko stacja orbitalna, którą NASA zbuduje we współpracy z europejską agencją ESA. Natomiast rosyjski Roscosmos postanowił przyłączyć się do chińskiej inicjatywy, w ramach której powstanie baza naziemna i stacja orbitalna.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.