Chiny grożą interwencją wojskową w Hongkongu

Opublikowano: 13.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 924

W Hongkongu już od dziesięciu tygodni odbywają się wielkie protesty. Sytuacja wyraźnie pogorszyła się, gdy demonstranci, mimo ostrzeżeń ze strony policji, zablokowali tamtejsze lotnisko. Teraz Chiny gromadzą wojsko w przygranicznym mieście Shenzhen na ćwiczenia, które mogą zakończyć się interwencją i brutalną pacyfikacją protestujących.

Demonstracje w Hongkongu trwają od czerwca. Wszystko zaczęło się, gdy tamtejsze władze chciały przyjąć ustawę, która umożliwia ekstradycję obywateli Hongkongu, podejrzanych o przestępstwa, do innych państw, w tym także do Chin. Rosnące niezadowolenie w społeczeństwie sprawiło, że rząd zawiesił prace nad ustawą, lecz protestujący na tym nie poprzestali i zaczęli stawiać kolejne żądania.

Z tygodnia na tydzień, demonstracje przybierały coraz ostrzejszą formę, aż zaczęło dochodzić do starć z policją. W piątek, tysiące ludzi ubranych na czarno, w ramach protestu przeciwko brutalności sił porządkowych i władzy, postanowiło rozpocząć demonstracje na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu. Siedzący protest wciąż trwa, a w poniedziałek podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich lotów i polecono pasażerom opuszczenie lotniska.

Niewykluczone, że do akcji ponownie wkroczy policja, która będzie starała się wydalić demonstrantów i tym samym zakończyć blokadę lotniska. Jednak ze względu na ich liczebność, zakończenie paraliżu może okazać się bardzo trudne.

Tymczasem cierpliwość chińskiego rządu najwyraźniej powoli dobiega końca. Do przygranicznego miasta Shenzhen sprowadzane jest wojsko, które weźmie udział w zakrojonych na szeroką skalę manewrach. Chiny, które nazwały protestujących „terrorystami”, mogą przeprowadzić interwencję zbrojną w Hongkongu, aby zakończyć niepokoje społeczne. Jeśli faktycznie do tego dojdzie, to biorąc pod uwagę zawziętość protestujących, może dojść do masakry.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: WashingtonPost.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 14.08.2019 01:53

    Widzę amerykańsko-chińska wojna gospodarcza nadal trwa

  2. hashi 14.08.2019 09:55

    Ciekawe czy ten tłum nie jest nakręcany poprzez urządzenia emisji fal.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.