Chiny eksportują na Bliski Wschód śmiercionośne drony

Opublikowano: 08.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 731

Chiny eksportują na Bliski Wschód autonomiczne drony służące do zabijania. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper potwierdził, że uzbrojone drony nie potrzebują nadzoru człowieka.

Chińska firma Ziyan sprzedaje przypominającego helikopter drona Blowfish A3, który jest wyposażony w karabin maszynowy. Blowfish może samodzielnie wykonywać złożone misje bojowe w tym rozpoznawanie terenu, a także zaplanowane ataki z broni palnej.

Na ostatniej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa narodowego oraz sztucznej inteligencji Esper zwrócił uwagę na ten niepokojący proceder. „W obecnej chwili rząd chiński eksportuje niektóre ze swoich najbardziej zaawansowanych dronów wojskowych na Bliski Wschód. Ponadto chińscy producenci broni opisują ten sprzęt jako posiadający pełną autonomię, w tym możliwość przeprowadzania zdalnie sterowanych ataków” – powiedział.

Obecnie sprzedaż drona jest negocjowana z Arabią Saudyjską i Pakistanem. Chiński rząd argumentuje swoją decyzję tym, że tego typu broń wkrótce pojawi się na całym świecie, a jej użycie w przyszłości jest nieuniknione. W ubiegłym roku Zeng Yi, starszy dyrektor NORINCO, trzeciej co do wielkości chińskiej firmy zbrojeniowej, prognozował, że roboty przejmą pola bitwy już w 2025 roku.

W ubiegłym tygodniu Rada ds. Innowacji Obronnych USA przedstawiła listę zasad stosowania sztucznej inteligencji w armii amerykańskiej. Jedną z nich było wymagane kontrolowanie maszyn przez człowieka. Zasada ta została po raz pierwszy przedstawiona już w 2012 roku.

W swoim przemówieniu Mark Esper skrytykował Chiny za nieetyczne użycie sztucznej inteligencji. Sekretarz dodał, że niepokojące jest używanie technologii w tego typu celach i wkrótce może się to wymknąć spod kontroli.

Autorstwo: B
Na podstawie: DefenseOne.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. polach 08.11.2019 13:49

  Skynet co raz bliżej..

 2. MvS 08.11.2019 15:12

  “opisują ten sprzęt jako posiadający pełną autonomię, w tym możliwość przeprowadzania zdalnie sterowanych ataków”
  Zdanie wewnetrznie sprzeczne. Coś nie może jednocześnie być zdalnie sterowane i mieć pełną autonomię.

 3. Fenix 09.11.2019 07:33

  @MvS wpisany program lotu tak powrotu , uwolnienia albo nie rakiet , ładunku.. itp. Tak zestrzelenie drona może skończyć się samobójstwem.Chińscy producenci powinni mieć chip, blokowania dronów .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.