Chiny drugą gospodarką świata

Opublikowano: 15.02.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 433

CHINY. Chiny oficjalnie wyprzedziły Japonię jako druga największa gospodarka na świecie. Z opublikowanych 14 lutego przez Tokio danych wynika, że japońskie PKB wyniosło na koniec 2010 roku 5,474 bln dol. W tym samym czasie PKB Chin było bliskie 5,8 bln dol. Japonia boleśnie odczuła spadek eksportu i popytu, podczas gdy Chiny cieszą się boomem w produkcji. BBC podaje, iż zdaniem analityków, przy obecnym tempie rozwoju Chiny prześcigną Stany Zjednoczone za około dekadę. Jak przypomina Associated Press, Chiny wciąż pozostają krajem znacznie biedniejszym niż Japonia z PKB na głowę mieszkańca stanowiącym około jednej piątej tego co w Japonii, nawet jeśli wziąć pod uwagę równicę w sile nabywczej w obu krajach.

Japonia stara się bagatelizować znaczenie zmiany pozycji w rankingu największych gospodarek, w którym spadła z drugiego miejsca po raz pierwszy od niemal 40 lat. “Jako gospodarka nie konkurujemy w rankingach, ale pracujemy dla polepszenia życia naszych obywateli” – przekonuje minister stanu ds. polityki gospodarczej Japonii Kaoru Yosano. Jego zdaniem szybko rozwijająca się gospodarka Chin to dobra wiadomość dla Japonii, jako sąsiedniego kraju, do którego można eksportować towary elektroniczne i motoryzacyjne.

Japońska gospodarka w 2010 roku rozwijała się w tempie 3,9 proc. odnotowując pierwszy całoroczny wzrost gospodarczy od trzech lat. Jednak w czwartym kwartale ubiegłego roku nastąpił w tym kranu spadek spadek PKB o 1,1 proc. w ujęciu rocznym. Jest to znaczna zmiana w porównaniu ze liczonym rok do roku wzrostem o 3,3 proc. w trzecim kwartale 2010 roku. Japoński jen umacnia się wobec innych walut i ostatnio osiągnął najwyższy od 15 lat kurs w stosunku do dolara, co może zaszkodzić zagranicznemu popytowi na japońskie produkty.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Murphy 15.02.2011 09:41

  Nie wiem jak można pisać o Japonii jako o potędze gospodarczej skoro ten kraj jest na 6’tym miejscu pod względem zadłużenia zagranicznego i na 2’gim miejscu pod względem zadłużenia publicznego. Wystarczy sobie przejrzeć dane z wiki żeby sobie uświadomić że takie teksty nie bardzo się mają z rzeczywistością.

  Dług zagraniczny wg krajów:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

  Dług publiczny wg krajów:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

 2. Hassasin 15.02.2011 15:54

  Japonia zadłużona….no tak , ale jedno ale ..Japonia w około 90 % zadłuzona jest u Japończyków, w japońskich funduszach …czyli jak przyjdzie co do czego , to sie najwyżej sami powyrzynają…nikt obcy ich nie wykupił

 3. Razjel666 15.02.2011 17:37

  Hassasin ,a czy ten pierwszy link od Murphy’ego nie przeczy temu co napisałeś ? EXTERNAL DEBT – czyli że nie u siebie są zadłużeni

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.