Chiny chcą tworzyć elektronicznych gigantów

Opublikowano: 28.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 467

Chińskie ministerstwo przemysłu oświadczyło, że do roku 2015, za pomocą serii połączeń i przejęć, chce stworzyć w Państwie Środka kilka gigantycznych firm elektronicznych. Celem ministerstwa jest powstanie 6-8 dużych firm, z których każda będzie mogła pochwalić się w ciągu dwóch najbliższych lat udziałami rynkowymi w wysokości 100 miliardów juanów (16 miliardów USD).

Obecnie tylko dwie firmy z Państwa Środka – Huawei i Lenovo – mają takie udziały w rynku. Pomimo, iż w Chinach istnieje wiele firm, które potencjalnie mogłyby stać się światowymi markami, dwuletnia perspektywa założona przez polityków z Pekinu wydaje się zbyt krótka. Chociażby dlatego, że przejęcia czy połączenia przedsiębiorstw wymagają zgody różnych urzędów, a procedury trwają wiele miesięcy.

Huawei ciągle nie otrząsnęła się z kłopotów, jakie na firmę ściągnął raport amerykańskich parlamentarzystów, w którym przedsiębiorstwo zostało oskarżone o szpiegowanie użytkowników swoich urządzeń na polecenie chińskiego wywiadu. W znacznie lepszej sytuacji jest Lenovo. To licząca się i rosnąca w siłę firmę. Ostatnio jej prezes ds. finansowych, Wong Wai Ming wspomniał, że Lenovo być może zechce kupić kanadyjskiego RIM-a, producenta BlackBerry.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Geek
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. MichalR 28.01.2013 09:36

    Chciałbym aby państwo Polskie podjęło podobne kroki i z naszych podatków założyło firmę produkującą zaawansowaną elektronikę przy ścisłej współpracy z politechnikami.

    Zwykle moje poglądy pokrywają się z liberałami, jednak w tym aspekcie widzę że Europa za bardzo koncentruje się na usługach i robi z siebie menadżera całego świata. Problem pojawi się wtedy gdy Chiny postanowią znacjonalizować wszystkie swoje fabryki (nienacjonalizując tylko tych, których właścicielami są rodzimi obywatele) lub nawet pójdą o krok dalej w stronę faszyzmu i przekażą zagraniczne fabryki rodzimym producentom. Wtedy cały zachód zostanie na lodzie… Taki jest mój najczarniejszy scenariusz.

  2. jj44 28.01.2013 13:15

    Z punktu widzenia Chin rozsądny, stają się światowym hegemonem, a u nas walka o prawa tęczowych, kolorowych czy inne krzyże.

  3. Jedr02 28.01.2013 16:19

    Z tym że póki co to europejczyk zarabia od chińczyka więcej, posiada wyższy poziom życia i więcej wolności obywatelskich. Jak się wyjdzie z kultu siły to imperializm traci na “fajności” 😛

  4. erazm55 28.01.2013 19:59

    Kto nie ma “miedzi” ten na tyłku siedzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.