Chiny chcą budować hub transportowy w Polsce

Opublikowano: 07.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2326

Chińska Republika Ludowa jest zainteresowana podniesieniem praktycznej współpracy z Polską na wyższy poziom. Przywódca Chin Xi Jinping po spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą wyraził między innymi chęć budowy huba transportowego w naszym kraju, aby stał się on kluczowym miejscem w łańcuchu dostaw między Państwem Środka a Europą.

W oświadczeniu zamieszczonym przez stronę chińską można przeczytać, że Duda odbył szczególną podróż do Pekinu, bo dotrzymał obietnicy sprzed pięciu lat i wziął udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich. Według Chińczyków pokazał w ten sposób, iż „przyjaźń polsko-chińska może wytrzymać próbę w postaci zmian na arenie międzynarodowej”, a oba państwa „hołdują duchowi olimpijskiemu” i „dotrzymują wzajemnych zobowiązań”.

Xi podkreślił, że Chiny i Polska „powinny szanować i uwzględniać swoje podstawowe interesy wzmocnić komunikację w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, wykorzystać potencjał swoich gospodarek, handlu, inwestycji, transportu, logistyki oraz zaawansowanych i nowych technologii, a także podnieść praktyczną współpracę na nowy poziom”.

Państwo Środka jest zwłaszcza gotowe, aby wziąć udział w budowie huba transportowego na terenie naszego kraju. W ten sposób Polska miałaby stać się kluczowym węzłem w łańcuchu dostaw w ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Inwestycja spowodowałaby więc wzrost znaczenia Polski w wymianie handlowej między Chinami a Europą.

Ponadto Państwo Środka chce kontynuować dotychczasową dziesięcioletnią współpracę z Polską w ramach formatu Europa Środkowa plus Chiny. Z tego powodu jest gotowe na dalsze zwiększenie importu polskich produktów rolno-spożywczych oraz innych towarów wysokiej jakości.

W naszym kraju miałoby też pojawić się więcej inwestycji ze strony chińskich firm. Xi w związku z tym wyraził przekonanie, że Polska „zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminacyjne środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw”.

Duda ze swojej strony podziękował głównie za dostawy z Chin w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa. Polski prezydent ze swojej strony również liczy na zwiększenie obrotów handlowych w polsko-chińskich relacjach gospodarczych i inwestycyjnych. Dodatkowo spodziewa się, że Polska stanie się dla Chin „bramą do Europy”.

Na podstawie: PolsatNews.pl, GlobalTimes.cn
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. robcioRR 07.02.2022 15:23

    Jak bedziemy mieli wspolna granice to mozliwe 🙂

  2. vannamond 07.02.2022 15:43

    Pierwsza od dawna wizyta we właściwym miejscu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.