Chiny budują podwodną bazę

Opublikowano: 26.01.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Kilka dni temu pisałem o planach DARPA na temat umieszczania “zahibernowanych” dronów na dnie oceanów. Chiny nie pozostają jednak w tyle i właśnie zapowiedziały, że zbudują podwodną bazę głębinową nieopodal swojego wschodniego wybrzeża i to najdalej w przyszłym roku!

Projekt oszacowano na 495 milionów juanów (około 80 milionów dolarów) i mówi się, że oficjalnie powstaje on w celu wydobycia rzadkich metali oraz gazu ziemnego na dnie oceanu. O czym jednak chińscy urzędnicy już nie wspominają to fakt, że baza jest zaledwie kilka kilometrów od siedziby północnej floty Państwa Środka, w nadmorskim mieście Qingdao. Analitycy dodatkowo twierdzą, że ulokowanie podwodnej bazy nie jest przypadkowe – baza leży w strategicznym miejscu względem Korei Północnej, Korei Południowej oraz Japonii.

“Jest wiele potencjalnych miejsc, aby zbudować ten rodzaj obiektu wzdłuż wybrzeża Chin, ale fakt, że buduje się go w pobliżu północnej floty marynarki wojennej sugeruje istotną implikację wojskową” mówi Abraham Dania, wiceprezes ds. bezpieczeństwa w Narodowym Biurze Badań Azji.

Dalekomorska baza może pomóc Chinom mapować dno oceanu. Ma wspomagać działania okrętów podwodnych oraz uczestniczyć w akcjach ratowniczych oraz naprawczych. Kiedy dokładnie baza zostanie oddana do użytku nie jest jednak pewne. Lokalne władze chińskie podkreślają, że budowa ma rozpocząć się w maju tego roku, z kolei baza w pełni funkcjonować ma od 2014 r.

Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: qz, stratrisks, theinnoplex
Źródło: Kod Władzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sync
Użytkownik

Czyli już od dawna ją budują :)

pasanger8
Użytkownik

Budowanie bazy wojskowej sugeruje istotną implikację wojskową. Niebywałe. Facet wie za co bierze swoją pensję za nic i za opowiadanie bzdur.Raczej za to drugie.