Chiny budują podwodną bazę

Opublikowano: 26.01.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 337

Kilka dni temu pisałem o planach DARPA na temat umieszczania “zahibernowanych” dronów na dnie oceanów. Chiny nie pozostają jednak w tyle i właśnie zapowiedziały, że zbudują podwodną bazę głębinową nieopodal swojego wschodniego wybrzeża i to najdalej w przyszłym roku!

Projekt oszacowano na 495 milionów juanów (około 80 milionów dolarów) i mówi się, że oficjalnie powstaje on w celu wydobycia rzadkich metali oraz gazu ziemnego na dnie oceanu. O czym jednak chińscy urzędnicy już nie wspominają to fakt, że baza jest zaledwie kilka kilometrów od siedziby północnej floty Państwa Środka, w nadmorskim mieście Qingdao. Analitycy dodatkowo twierdzą, że ulokowanie podwodnej bazy nie jest przypadkowe – baza leży w strategicznym miejscu względem Korei Północnej, Korei Południowej oraz Japonii.

“Jest wiele potencjalnych miejsc, aby zbudować ten rodzaj obiektu wzdłuż wybrzeża Chin, ale fakt, że buduje się go w pobliżu północnej floty marynarki wojennej sugeruje istotną implikację wojskową” mówi Abraham Dania, wiceprezes ds. bezpieczeństwa w Narodowym Biurze Badań Azji.

Dalekomorska baza może pomóc Chinom mapować dno oceanu. Ma wspomagać działania okrętów podwodnych oraz uczestniczyć w akcjach ratowniczych oraz naprawczych. Kiedy dokładnie baza zostanie oddana do użytku nie jest jednak pewne. Lokalne władze chińskie podkreślają, że budowa ma rozpocząć się w maju tego roku, z kolei baza w pełni funkcjonować ma od 2014 r.

Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: qz, stratrisks, theinnoplex
Źródło: Kod Władzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sync
Użytkownik

Czyli już od dawna ją budują :)

pasanger8
Użytkownik

Budowanie bazy wojskowej sugeruje istotną implikację wojskową. Niebywałe. Facet wie za co bierze swoją pensję za nic i za opowiadanie bzdur.Raczej za to drugie.