Licealistki z Chin pracują do 11 godzin dziennie

Opublikowano: 23.11.2017 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 970

Popyt na ostatni przebój rynkowy Apple’a na Zachodzie jest tak wysoki, że do składania elementów telefonów w chińskich fabrykach zatrudnia się – przymusowo – uczennice szkół średnich. Brytyjski Financial Times podał przykład szkoły w Zhengzhou w południowo-wschodniej części kraju, gdzie 3 tys. nastolatek zmuszono do składania kamer iPhone’a X, bez odpowiedniego wynagrodzenia.

„Strategia Apple’a polega na maksymalnej redukcji kosztów pracy i robieniu wszystkiego jak najszybciej” – wyjaśniła dziennikarzom powody wyzysku Jenny Chan, profesor politechniki z Hongkongu, która zwróciła uwagę na ten proceder.

Telefony dla Apple w Chinach produkuje spółka Foxconn, znana już wcześniej z brutalnego łamania podstawowych praw pracowniczych. Wielu robotników popełniło samobójstwa, co było przyczyną głośnego skandalu i obietnic Apple’a, że dopilnuje „humanitarnych warunków pracy”. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na produkcję nowego modelu popularnego telefonu Foxconn podpisał umowy ze szkołami średnimi, by wysłały „ochotniczki” do pracy na 3 miesiące.

Szkoły zmuszają je do pracy dla Apple’a pod pozorem stażów, bez których nie mogą dostać świadectw zakończenia szkoły. Wykonywana praca nie ma żadnego związku z ich nauką. Sześć 17-letnich dziewcząt, które zdecydowały się opowiedzieć swoje dni u podwykonawcy Apple’a, mówią o średnio 11-godzinnych dniach pośpiesznej i nieprzerwanej pracy, podczas gdy w Chinach praca stażystów musi być ograniczona do 40 godzin tygodniowo. Były zasłabnięcia, omdlenia.

Przedsiębiorstwa Foxconn i Apple tłumaczą, że zostały poinformowane, jakoby młode pracownice były wolontariuszkami, utrzymują też, że dostały „rekompensaty”, które według dziewcząt były jedynie drobnymi pamiątkami: sprawa jest sporna. Jedna z uczennic mówi, że składała do 1200 telefonicznych kamer dziennie. Oba przedsiębiorstwa przyznały, że pracownice pracowały za długo i że „to się więcej nie powtórzy”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 23.11.2017 17:49

    Jedna partia, i to socjalistyczna oraz gospodarka wolnorynkowa, takie ,,coś,, nazywamy FASZYZMEM.
    Z drugiej strony jest to jeden z lepszych ustrojów państwowych, pod względem gospodarczym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.