Chińskie „komisariaty” policji także w Hiszpanii

Opublikowano: 28.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1370

Chińska policja otworzyła swoje własne „komisariaty” w prawie wszystkich krajach na świecie, gdzie znajduje się większa wspólnota obywateli tego kraju — wynika z raportu organizacji pozarządowej „Safeguard Defenders” z siedzibą w Madrycie, opublikowanym w środę przez dziennik „ABC”.

W Hiszpanii istnieje co najmniej dziewięć takich „komisariatów” — pomagają rodakom w załatwianiu spraw administracyjnych, ale także szukają uciekinierów przed chińskim wymiarem sprawiedliwości i kontrolują rezydentów krytykujących reżim w Pekinie. „Policyjne biura nie informują o swojej działalności krajów przyjmujących” — podkreślili autorzy raportu.

W niektórych krajach nazywają siebie „policyjnymi biurami zagranicznymi”, które mają służyć chińskim obywatelom. Za ich pośrednictwem obywatele chińscy mieszkający za granicą mogą np. odnawiać chińskie prawa jazdy czy rejestrować zmianę stanu cywilnego, jednak taka działalność zwykle leży w kompetencjach akredytowanych konsulatów — podkreślił portal „ABC”.

„Komisariaty”, według raportu, zajmują się dodatkowo identyfikowaniem i „uciszaniem” chińskich uchodźców krytykujących reżim w Pekinie za granicą. Oprócz tego, poszukują uciekinierów przed chińskim wymiarem sprawiedliwości oraz interweniują w sprawach, które uznają za kryminalne, choć pozostają poza lokalnym ustawodawstwem.

Chińska policja otworzyła już co najmniej 110 takich „komisariatów” na całym świecie. W Hiszpanii trzy znajdują się w Madrycie, trzy w Barcelonie, dwa w Walencji i jeden w Santiago de Compostela. W środę holenderskie media poinformowały, że podobne placówki działają od 2018 r. w Amsterdamie i Rotterdamie.

„El Publico” wymienia też cztery posterunki we Włoszech, trzy we Francji, dodając, że na liście znajdują się między innymi Portugalia, Wielka Brytania, Czechy, Węgry, Irlandia, Słowacja, Niemcy, Grecja, Szwecja, Austria, Ukraina i Serbia.

Raport „Safeguard Defenders” wspomina też, że w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje jeden chiński komisariat w Nowym Jorku, w Kanadzie — trzy (w Toronto), w Ameryce Łacińskiej — dwa w Ekwadorze, dwa w Brazylii, jeden w Argentynie i jeden w Chile.

Autorstwo: Grażyna Opińska z Saragossy
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 28.10.2022 17:28

    Chyba u nas nie ma…

  2. Baltazar Bombka 28.10.2022 21:36

    No i bardzo dobrze. Wiedza że jak sami nie zadbają o swoje interesy to nikt tego nie zrobi. Nasze “elity” tego nie rozumieją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.