Chiński rząd ogłosił nowy plan pięcioletni

Opublikowano: 07.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 633

Chiński premier Li Keqiang ogłosił plan rozwoju kraju na najbliższych pięć lat, choć przyznał jednocześnie, że przed krajem stają poważne wyzwania. Priorytetem ma być jednak budowa średniozamożnego społeczeństwa i podwojenie produktu krajowego brutto.

Szef rządu Chin przemawiał w trakcie czwartej sesji 12. Narodowego Kongresu Ludowego odbywającego się w Pekinie. Keqiang na początku przedstawił raport dotyczący pracy rządu w ubiegłym roku, a także podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi dotyczące założeń polityki gospodarczej na 2016 r. Chiński premier twierdzi, że jego kraj będzie rozwijał się w tempie między 6,5 a 7 proc., zaś celem na najbliższych pięć lat jest osiągnięcie średniego tempa rozwoju gospodarczego, które będzie przekraczało poziom 6,5 proc. W ubiegłym roku, według danych statystycznych, chińska gospodarka wzrosła o blisko 6,9 proc.

Utrzymanie tak szybkiego tempa rozwoju ma pomóc w osiągnięciu rządowych planów do 2020 r. Wtedy władze Komunistycznej Partii Chin chcą zakończyć budowę średniozamożnego społeczeństwa, osiągnąć wzrost zatrudnienia, podwyższyć dochody per Capita Chińczyków o 7,4 proc., a także podwoić PKB dwukrotnie w stosunku do jego poziomu z 2010 r.

Jednocześnie władze Chin mają świadomość trudności przed jakimi stanie ich kraj w tym roku. Chodzi o niestabilność na rynkach finansowych i towarowych, trudności w restrukturyzacji przedsiębiorstw, a także zmieniającą się dynamikę światowej gospodarki. W tym roku zwiększy się również deficyt budżetowy, który w porównaniu do zeszłego roku zwiększy się z 2,3 do 3 proc. PKB.

Na podstawie: news.cn, en.people.cn
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Light 07.03.2016 16:13

  Czy istnieje wystarczająco dużo pieniędzy na świecie (w tzw. “obiegu”), by Chiny zrealizowały swój plan i aby jednocześnie żadne inne państwo nie-zubożało? Czy może masowy wzrost zarobków chińczyków będzie się wiązał z obniżeniem zarobków w innej części świata (również masowym, jeżeli np. 500 000 000 chińczyków otrzyma 30% podwyżki na przestrzeni 5 lat)?

 2. Rozbi 07.03.2016 17:39

  Dlaczego błędnie zakładasz że wzbogacenie się jednych do bieda innych?
  Spójrz na wiek XIX i XX na całym świecie – wszyscym żyło się lepiej – wzrost bogactwa i jakości życia – i nikt nie stał się biedniejszy … (mówię tu o czasach DO Bretton Woods – pozniej wszystko zaczelo sie powoli sypac)

 3. dagome12345 07.03.2016 23:35

  @Rozbi

  Chyba czytaliśmy inne książki do historii ….
  Może nawet tu nie chodzi o książki, tylko o inną planetę lub wymiar…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.