Chiński portal elektronicznym dowodem tożsamości

Opublikowano: 30.12.2017 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 609

Chiny zaczynają wprowadzać nowe elektroniczne dowody tożsamości. Cały system identyfikacyjny będzie opierał się o bardzo popularny chiński portal społecznościowy WeChat. Aplikacja w smartfonie będzie spełniać rolę dowodu osobistego.

WeChat to potężna i wszechstronna aplikacja, która funkcjonuje nie tylko jako komunikator internetowy i platforma społecznościowa, ale pozwala także robić zakupy i realizować płatności. Powstała w 2011 roku i na dzień dzisiejszy posiada niemal miliard aktywnych użytkowników w Chinach. Wkrótce WeChat otrzyma kolejną dodatkową funkcję.

Na początku tygodnia władze lokalne prowincji Guangdong powiadomiły, że mieszkańcy już wkrótce będą mogli korzystać z aplikacji WeChat tak jak z dowodu osobistego. Firma Tencent Holdings, do której należy ten serwis społecznościowy, rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego. W najbliższym czasie w Guangdong rozpocznie się pilotażowy program “WeChat ID”, który już na początku 2018 roku zostanie rozszerzony o kolejne prowincje aż obejmie cały kraj.

Konta założone na platformie społecznościowej mają służyć jako oficjalny elektroniczny dowód tożsamości. Dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji WeChat będzie można zrobić dosłownie wszystko i załatwiać wszelkie sprawy, również w urzędach. Cały ten system będzie polegał na technologii biometrycznej – użytkownik będzie musiał potwierdzać swoją tożsamość skanując twarz aparatem umieszczonym w telefonie. Sprawdzaniem tożsamości zajmie się sztuczna inteligencja.

Elektroniczny dowód osobisty rozwiązuje problem kradzieży tożsamości, ponieważ sztuczna inteligencja potrafi z wyjątkową precyzją rozpoznawać i rozróżniać twarze ludzi. Jest to główna zaleta tego systemu. Ponadto, rozwiązanie to ma chronić prywatność, ponieważ użytkownicy nie będą musieli nosić ze sobą tradycyjnego dowodu tożsamości, natomiast dane osobiste na platformie WeChat są zakodowane i niedostępne dla innych. Jednak najpoważniejszym problemem tej technologii jest jeszcze większa kontrola władz nad społeczeństwem. Wystarczy wyobrazić sobie, że w hotelu czy w urzędzie musimy potwierdzać swoją tożsamość dzięki Facebookowi. Władze Chin będą posiadać wszystkie niezbędne informacje o swoich mieszkańcach na jednym serwisie społecznościowym, co w połączeniu z nadchodzącym projektem Social Credit System, czyli ocenianiem życia poszczególnych jednostek i przyznawaniem lub odbieraniem punktów życiowych wygląda wręcz przerażająco.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Cnet.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.