Chiński miecz na szynach

Opublikowano: 11.01.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1018

W noworoczny weekend chińskie koleje przetestowały nowy, zbudowany z włókna węglowego pojazd szynowy o kształcie inspirowanym antycznym chińskim mieczem (i podobno pewnym w działaniu jak on).

Nowy pociąg napędzany jest silnikami o mocy sumarycznej 22 800 kW. Poprzedni rekordzista szybkich kolei CRH ma 9600 kW. Wybudowany jest dla prędkości maksymalnej 500 km/h i już przekroczył dotychczasowy rekord 350 km/h. Brak jest informacji o próbach osiągnięcia prędkości obliczeniowej,ale i tak , pozytywne wyniki testów są ważnym argumentem w pertraktacjach z władzami. Pertraktacje dotyczą prędkości dopuszczalnych, ograniczonych po śmierci 40-tu osób w lipcowym zderzeniu szybkich pociągów w prowincji Zhejiang.

Projektantem i producentem pociągu jest Sifong Locomotive, spółka zależna największego w Chinach producenta pojazdów szynowych, CSR Corp. Ltd. , z siedzibą w Quingdao we wschodniej prowincji Shandong. Technology Rev, porównując linie chińskie z japońskimi i niemieckimi stwierdził, że “co prawda, w chińskim pociągu specjalnych technologicznych rewelacji brak, ale zaprojektowany jest od podstaw bez oglądania się na konkurentów”. Wyróżnikiem jest możliwość jazdy z ogromnymi prędkościami na dystansach kilkuset kilometrów.

Do 2020 Chiny chcą mieć ponad 16 000 kilometrów linii wysokich prędkości konkurujących z lotnictwem.

Opracowanie: cyborg59
Na podstawie: Physorg, Reuters
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Murphy 11.01.2012 16:51

  Często mnie zastanawia dlaczego w tylu miejscach pisze się 22 800 kW zamiast 22,8 MW? Czyżby przedrostki układu SI były rzeczami magicznymi? Czy też to może dla zwiększenia efektu?

 2. maleczka 11.01.2012 17:17

  ja tam nie wiem ale pomknelabym takim mieczem przes stepy rozne i bezdroza!!!mam slabosc do kolei od dziecka odkad babcia mnie wozila po Polsce 😀 cos te chinczyki skurczybyki ida jak burza…biedne usamany…

 3. kapsaicyna1202 11.01.2012 22:57

  A jaka to różnica na jedno wychodzi 🙂

 4. Il 12.01.2012 00:09

  uwaga, ślimaki na szynach

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.