Chiński Bank Centralny wzywa do wzrostu urodzeń

Opublikowano: 16.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 838

Polityka kontroli urodzeń powinna zostać zniesiona, aby zachować przewagę gospodarczą nad Stanami Zjednoczonymi, twierdzi bank centralny

Ludowy Bank Chin zalecił Pekinowi całkowite porzucenie polityki antykoncepcyjnej gdyż w przeciwnym razie grozi Chinom utrata przewagi gospodarczej nad Stanami Zjednoczonymi. Zgodnie z obecnymi scenariuszami populacja Chin może w latach 2019–2050, zmniejszyć się o 32 mln podczas gdy USA dodadzą 50 milionów, twierdzi bank centralny.

W niezwykle bezpośrednim i szczerym tonie czterech badaczy z Ludowego Banku Chin (PBOC) stwierdziło, że kraj nie powinien ingerować w zdolność ludzi do posiadania dzieci, w przeciwnym razie będzie za późno, aby odwrócić gospodarcze skutki malejącej populacji. Od 2016 roku chińskie pary mogą mieć dwoje dzieci.

„Liberalizacja urodzeń powinna nastąpić teraz, kiedy niektórzy mieszkańcy nadal chcą mieć dzieci, ale nie mogą. Nie ma sensu liberalizować, gdy nikt nie chce mieć dzieci. — ostrzegają. „Z drugiej strony musimy stworzyć środowisko przyjazne porodom i rozwiązać problemy, z którymi borykają się kobiety podczas ciąży, porodu, zapisywania dzieci do przedszkola i szkoły.

Szybki wzrost gospodarczy Chin w ciągu ostatnich czterech dekad był w dużej mierze spowodowany dywidendą demograficzną, czyli sytuacją, w której populacja w wieku produkcyjnym, w wieku od 15 do 64 lat, jest większa niż odsetek niepracujących obywateli — stwierdzili naukowcy. Oszacowali, że Chinom pozostało tylko około dziesięciu lat, by czerpać z tego korzyści gospodarcze.

W 2019 roku udział Chin w populacji w wieku produkcyjnym był nadal o 5,4 punktu procentowego wyższy niż w Stanach Zjednoczonych, ale w 2050 roku może spaść do 1,3 punktu procentowego poniżej USA.
Podobnie, obciążenie Chin związane z opieką nad osobami starszymi, mierzone liczbą osób starszych w wieku produkcyjnym, było o 7 punktów procentowych niższe niż w USA w 2019 r., Ale może być o 7 punktów procentowych wyższe w 2050 r.

W artykule argumentuje się, że kraje rozwinięte, które przeszły przemiany demograficzne, nie doceniały dotkliwości niskiego poziomu urodzeń i starzenia się oraz przeceniały rolę technologii i systemów emerytalnych.
Ale wykorzystując obfitość siły roboczej w krajach rozwijających się sprowadzając imigrantów i korzystając z zaawansowanych technologii, kraje rozwinięte, takie jak Japonia i Stany Zjednoczone, są w stanie częściowo zrównoważyć wpływ zmniejszającej się liczby ludności, jednocześnie podnosząc poziom dochodów.

„Jeśli zawahamy się [w liberalizacji narodzin], przegapimy cenne okno dostosowania polityki urodzeń w odpowiedzi na przemiany demograficzne i powtórzymy błędy krajów rozwiniętych” — stwierdzają badacze LBCh.

Na podstawie: „South China Morning Post”
Zdjęcie: sasint (CC0)
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,60 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

A to oni kiedykolwiek mieli kontrolę urodzeń?
1960 – 667 mln Chińczyków
2019 – 1398 mln Chińczyków

Gdzie tu kontrola urodzeń pytam się!! To w polin musieliśmy mieć koszmarną kontrolę urodzeń bo od 1960 przybyło nas najwyżej 7.5 mln – 29.5mln a 2019 37mln