Chińscy naukowcy wynaleźli żarówkę na nowo

Opublikowano: 18.04.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3587

Grupa chińskich ekspertów stworzyła innowacyjne urządzenie oświetleniowe o nazwie „Photon Recycling Incandescent Lighting Device” (PRILD).

Zastosowali zasadę żarzenia z prądem elektrycznym skierowanym na emisję fotonów, ale zamiast żarnika wolframowego zastosowali emiter termiczny i pełnoceramiczny pasek nanorurek węglowych w połączeniu z heksagonalnym azotkiem boru. Daje to urządzenie półtora raza wydajniejsze od lamp LED z trzykrotnie dłuższą żywotnością.

Żarowe urządzenie oświetleniowe z recyklingiem fotonów (PRILD) o skuteczności świetlnej 173,6 lumenów na wat (wydajność 25,4%) przy gęstości mocy 277 watów na centymetr kwadratowy, wskaźnik oddawania barw (CRI) 96 i żywotności znamionowej LT70 >60 000 godzin, wykorzystuje zaprojektowany przez uczenie maszynowe widzialny i przezroczysty filtr odbijający podczerwień.

Eksperci zauważają, że to urządzenie może stać się rewolucyjne w dziedzinie oświetlenia, ponieważ ma nie tylko wysoką wydajność, ale także bardzo precyzyjne odwzorowanie kolorów i komfortową poświatę dla ludzkiego oka. Dodatkowo zastosowanie rozwiązanie sprawia, że ​​urządzenie przepuszcza tylko promieniowanie widzialne, odbijając podczerwień i ultrafiolet.

Warto zauważyć, że żarówki zostały wynalezione już w XIX wieku i były używane przez wiele dziesięcioleci. Jednak wraz z pojawieniem się bardziej wydajnych i ekonomicznych źródeł światła, takich jak diody LED i świetlówki, żarówki są wycofywane z rynku. Ale nowe urządzenie chińskich specjalistów może zmienić sytuację i przywrócić zainteresowanie tym klasycznym źródłem światła.

Na podstawie: Science.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 18.04.2023 18:09

  Tylko tę 3 krotnie dłuższą żywotność będą zapewne musieli jakoś skrócić, bo inaczej ten wynalazek nie wejdzie na rynek podobnie jak cała masa innych trwałych rozwiązań…

 2. Matylda 19.04.2023 11:00

  Światło LED powoduje rozdrażnienie i ból głowy, poddenerwowanie i zaćmienie umysłu. Kiedy mam włączonego leda, to niby jest jasno, ale nie widzę dobrze precyzyjnie, a kiedy mam zwykłą żarówkę 40W to, mimo, ze jest ciemniej, widzę szczegóły lepiej. Jest to chyba związane z drganiami tych ledów. W domu mam wszędzie żarówki zwykle i funkcjonuję dobrze, nie mam tez Wifi, ale jak wejdę do marketu, to po kilku minutach jakby zgniata mi głowę, i chce uciekać z piekła fal. Jakby stopniowo zaciskała mi się pieść na mózgu, to samo w komunikacji publicznej, jak wszyscy mają telefony włączone i szczelnie zamkniete okna z klimą – po minucie zgniot głowy. Wystarczy pójść na dział lamp w dużym sklepie i obserwować swój nastrój.. tam to jest dopiero kumulacja – 10 sekund i nie potrafię zdania sklecić. Uważajcie na te ledy – fajne są, ale groźne. Kasują myśli. Kiedyś zrobiłam szybkie, tymczasowe oświetlenie strychu lampkami – nie dałam rady długo tam być, szum w głowie, który puszczał od razu po wyłączeniu lampek.
  Duuuzo czasu mi zajęło, zanim odkryłam, że ledy też brzęczą i drgają, mimo, że tego nie widać i nie słychać. Proponuję telefonem nagrać, jak drgają ledy..

 3. replikant3d 19.04.2023 20:23

  Matylda, WSZYSTKO co obecnie jest ,,modne i ekologiczne,, w rzeczywistości jest szkodliwe dla człowieka. I jest to robione świadomie. Mało kto zdaje sobie sprawę że fale dźwiękowe również potrafią ,,świecić,,i to w zakresie widzialnym dla nas a przy tym są nieszkodliwe. lecz ta wiedza została ,,wymazana,, dawno temu. Poczytaj ,,kosmiczne ujawnienie,, tam jest opis takiego oświetlenia używanego w tajnych obiektach wojskowych. mało tego, zużywa ułamek energii potrzebnej do zasilenia ledów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.