Chińczycy walczą z suszą geoinżynierią

Opublikowano: 29.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1090

Chińskie samoloty zasiewają chmury, by doprowadzić do opadów deszczu nad częściowo wyschnięta Jangcy, będącą najważniejszą pod względem gospodarczym rzeką w Chinach. Państwo Środka zmaga się obecnie z najdłuższą i najgorszą w historii falą upałów.

W Chinach przez upały narósł problem z usychającą ziemią. Tamtejsze władze poinformowały, że susza w dorzeczu Jangcy bardzo niekorzystnie wpływa na dostęp ludności wiejskiej i zwierząt do wody pitnej oraz pod uprawy.

W tym celu, aby zmniejszyć straty uruchomiono program modyfikacji pogody na kilkoma regionami leżącymi nad Jangcy. Jednakże zbyt cienka warstwa chmur utrudnia ich zasiewanie jodkiem srebra. „Jako ostatnia zasiewanie chmur za pomocą rozpylania jodku srebra przy udziale samolotów zapowiedziała prowincja Hubei w środkowej części kraju” – podaje amerykańska stacja CNN.

Zasiewanie chmur to jedna z form modyfikacji pogody, której celem jest zmiana ilości lub rodzaju opadów z chmur.

Zazwyczaj intencją jest zwiększenie opadów – szczególnie w czasach suszy. Praktykowaną formą modyfikacji pogody na lotniskach jest z kolei ograniczanie gradu lub mgły. Przy zasiewaniu chmur najczęściej używa się jodku srebra i suchego lodu.

W chińskiej prowincji Hubei, aż 4,2 mln osób pozostaje od czerwca dotkniętych w różnym stopniu suszą. Ponadto, ponad 150 tys. osób ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Również z powodu upałów i wynikających z nich suszy, zniszczonych zostało prawie 400 tys. hektarów pól uprawnych.

Rzeka Jangcy jest tylko jedną z wielu rzek i jezior, które w związku z falami upałów i rzadszymi opadami deszczu wysychają nie tylko w Chinach, ale i na całej półkuli północnej.

Aby zwiększyć przepływ wody w dolnych partiach rzeki, Zapora Trzech Przełomów, największy na świecie obiekt hydroenergetyczny, zwiększy zrzuty wody o 500 mln metrów sześciennych w ciągu najbliższych 10 dni.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Rmf24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

1

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.