Chińczycy spłaszczają góry, by mieć gdzie budować

Opublikowano: 07.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 577

Chińska kampania, w ramach której zrównuje się z ziemią góry, by stworzyć ziemie pod rozbudowę miast, może wywołać szereg problemów środowiskowych. Naukowcy z Chang’an University przestrzegają, że spłaszczono już dziesiątki szczytów, co doprowadza do zanieczyszczenia powietrza i wody, erozji gleby oraz powodzi.

“Brakuje wskazówek, bo na świecie nie prowadzono dotąd takich projektów kreowania krajobrazu” – podkreśla prof. Peiyue Li. Choć usunięcie szczytu góry wykorzystuje się w amerykańskim górnictwie, skala chińskiego projektu jest o wiele większa.

Przez rosnącą ekonomię rozrastają się też chińskie miasta. Jedynym sposobem na zrobienie im miejsca bywa ponoć niekiedy zrównanie z ziemią gór. Dotąd tego typu zabiegi, które polegają na zasypaniu dolin ziemią i skałami, przeprowadzano w pobliżu Chongqing, Shiyan, Yichang, Lanzhou oraz Yan’an. Warto przypomnieć, że ok. 1/5 chińskiej populacji zamieszkuje tereny górzyste.

“Górskie miasta takie jak Yan’an znajdują się przede wszystkim w stosunkowo płaskich dolinach. Te jednak są wąskie i ograniczają rozwój. Problemem jest także ogromna gęstość zaludnienia.”

Zespół z Chang’an University przestrzega, że spłaszczanie gór wyrzuca do atmosfery cząstki kurzu, zanieczyszcza wodę, prowadzi do osuwania się ziemi i powodzi oraz zagraża zwierzętom i roślinom. Co więcej, uzyskany sztucznie płaski teren może się nie nadawać pod zabudowę. “Yan’an, na przykład, jest największym jak dotąd projektem realizowanym na grubej warstwie nawianego mułu. Po zmoczeniu takie gleby mogą osiadać, prowadząc do zapadania się budynków. Konstruowanie na takich glebach jest dość niebezpieczne […].”

Wg naukowców, przed kontynuacją projektu chiński rząd powinien nawiązać współpracę z lokalnymi i zagranicznymi ekspertami, którzy ocenią ryzyko.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: BBC
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.