Chińczycy opracowują „prokuratora” AI do oskarżania ludzi

Opublikowano: 30.12.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1320

Naukowcy z Chin twierdzą, że jako pierwsi na świecie stworzyli maszynę, która za pomocą sztucznej inteligencji może oskarżać ludzi o przestępstwa. Według naukowców „prokurator” AI może wnieść akt oskarżenia z ponad 97-procentową dokładnością jedynie na podstawie słownego opisu sprawy.

Cyfrowy prokurator został zbudowany i przetestowany przez Ludową Prokuraturę Szanghaj Pudong, największy i najbardziej ruchliwy okręg prokuratorski w państwie środka.

Według profesora Shi Yonga, dyrektora Laboratorium Big Data i Zarządzania Wiedzą Chińskiej Akademii Nauk oraz głównego badacza projektu, technologia może zmniejszyć codzienne obciążenie prokuratorów, pozwalając im skoncentrować się na bardziej złożonych sprawach. System ma potencjał, by w pewnym stopniu zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji.

Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji w organach ścigania rozszerza się na całym świecie. Niektórzy niemieccy prokuratorzy używają technologii sztucznej inteligencji, takich jak rozpoznawanie wzorców i kryminalistyki cyfrowej, aby poprawić szybkość i dokładność prowadzonych spraw, ale to chińscy prokuratorzy przodują i jako pierwsi zastosowali sztuczną inteligencję już w 2016 roku. Wielu z nich używa teraz narzędzia AI znanego jako System 206. Narzędzie to może ocenić siłę dowodów, warunki aresztowania i zagrożenie publiczne ze strony podejrzanego.

Ale wszystkie istniejące narzędzia sztucznej inteligencji odgrywają ograniczoną rolę, ponieważ nie są zaangażowane w proces podejmowania decyzji w celu wniesienia zarzutów i skazania. Podejmowanie takich decyzji będzie wymagało od maszyny zidentyfikowania i usunięcia z akt sprawy wszystkiego, co nie ma związku z przestępstwem, bez usuwania przydatnych informacji.

Maszyna będzie również musiała przekształcić złożony, ciągle zmieniający się ludzki język w standardowy format matematyczny lub geometryczny, który może zrozumieć komputer. Chińskie firmy internetowe opracowały potężne narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, ale często wymagają do działania dużych komputerów, do których prokuratorzy nie mają dostępu.

Prokurator AI opracowany przez zespół profesora Shi, może działać na każdym komputerze stacjonarnym. Dla każdego podejrzanego sporządzi akt oskarżenia w oparciu o 1000 cech pochodzących z tekstu opisu przypadku wygenerowanego przez człowieka, z których większość jest zbyt mała lub abstrakcyjna, aby miała sens dla człowieka. System 206 następnie ocenia dowody.

Maszyna została „przeszkolona” dla ponad 17 tys. przypadków w latach 2015-2020. Obecnie jest w stanie zidentyfikować i ścigać osiem najczęstszych przestępstw w Szanghaju. Obejmują one oszustwa związane z kartami kredytowymi, hazardem, lekkomyślną jazdą samochodem, umyślnemu wywoływaniem obrażeń ciała, utrudnianiem wykonywania obowiązków, kradzieżami, oszustwami i „podżeganiem do kłótni i wzniecaniem zamętu”, czyli kategorią oskarżenia najczęściej używaną do tłumienia protestujących.

Twórcy systemu stwierdzili, że Prokurator AI wkrótce stanie się potężniejszy dzięki ulepszeniom. Będzie mógł rozpoznać mniej powszechne przestępstwa i wnieść kilka zarzutów przeciwko jednemu podejrzanemu. Nie wiadomo, kiedy i czy technologia znajdzie zastosowanie w innych częściach Chin.

Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 31.12.2021 10:28

    Tylko kto chce byc sadzony przez maszyne one nie maja sumienia np 90 latek mial sprawe o odebranie prawa jazdy i mowi ze wozi tylko swojego 70 letniego syna do lekarza bo ma raka i nigdzie wiecej nie jezdzi i sedzia kasuje sprawe bo go sumienie ruszylo ze 90 letni ojciec Nadal zajmuje sie swoim 70 letnim synem gdzie dla maszyny by to nic nie znaczylo .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.