Chińczycy do wybitnych kobiet zwracają się per „pan”

Opublikowano: 23.03.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1268

W maju 2016 roku zmarła urodzona w 1911 roku Yang Jiang znana pisarka, tłumaczka literatury angielskiej, francuskiej i hiszpańskiej oraz eksperymentatorka obcej literatury. Podobnie jak wielu jej wykształconych rodaków w latach 1969–1972 wspólnie z mężem Qian Zhongshu została zesłana na wieś, w celu reedukacji przez pracę. Yang Jiang była jedną z dwóch żyjących Chinek, do których zwracano się w Chinach per „pan” (先生 – xiānshēng).

Dlaczegóż to można się zwracać do kobiety w ten sposób?

Forma pochodząca z nowożytnych Chin ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, jest to honorowy tytuł nadawany mędrcom. Po drugie jest oznaką szacunku, używaną od wieków w Chinach odnosząca się do nauczycieli, ojców i braci oraz lekarzy.

Pod koniec panowania dynastii Qing feminizm zachodni zawitał do Chin wywołując pewną swobodę w obyczajach. Kobiety stały się coraz bardziej obecne w życiu społecznym. Coraz więcej kobiet miało dostęp do nauki, stąd też  pojawiało się coraz więcej kobiet intelektualistek i nauczycielek. Właśnie zwracanie się do kobiet per „PAN” datuję się od tego momentu.

Dzisiaj niniejsze nazewnictwo jest bardzo selektywne i prestiżowe.

Tylko o 5 Chinkach oprócz Yang Jiang, można mówić per „pan”…

1. Song Qingling (1893–1981) druga żona Sun Zhongshana lub inaczej nazywanego Sun Yat-Sena, mądra i ładna. Po śmierci męża wielka entuzjastyczna propagatorka jego idei o rewolucji chińskiej. Zwana „matką współczesnych Chin ”. Towarzyszka ludu w jego najbardziej tragicznych godzinach. Dwa tygodnie przed śmiercią otrzymuje honorowy tytuł przewodniczącej Chińskiej Republiki Ludowej.

2. Bing Xin (1900-1999) – jej rodowa godność  to Xie Wanying. Wielka poetka, pisarka i tłumaczka. Publikacja „Dla młodych czytelników” było jednym z najbardziej znanych dzieł autorki. Była przyjaciółką literackiej pary Yang Jiang i Qian Zhongshu. Podczas Rewolucji Kulturalnej szykanowana, stała się ofiarą czystek maistowskich.

3. Lin Huiyin (1904-1955) – poetka, architekt i wykładowca architektury. Żona wielkiego chińskiego architekta Liang Sicheng. Była zaangażowana w projekt chińskiej flagi narodowej, w godło Chińskiej Republiki Ludowej i pomnik Bohaterów Ludowych na placu Tiananmen w Pekinie.

4. Xu Guangping (1898-1968) – była uczennicą, a później żoną znanego i największego pisarza chińskiego XX wieku, Lu Xun. Odegrała ważną rolę w tworzeniu dzienników swego męża. Udzielała się również aktywnie w ruchu feministycznym.

5. Tu Youyou (ur. 1930) – W październiku 2015, Tu Youyou otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycia dotyczące terapii malarii. Podczas konferencji prasowej Ludowego Zgromadzenia minister nauki i technologii zwrócił się sześciokrotnie do noblistyki per pan.

Warto znać  kilka informacji o tych niezwykłych kobietach.

Autorstwo: An Anna Kang
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.