Chcieli być jak Breivik

Opublikowano: 14.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 859

ABW dokonało zatrzymania dwóch osób, które podejrzewa się o plany zaatakowania osób wyznania islamskiego w Polsce. Jak dodano, grupa wzorowała się na zamachach terrorystycznych dokonanych m.in. przez Andersa Breivika w 2011 r. w Norwegii.

W Warszawie oraz Szczecinie ABW zatrzymało dwie osoby, które były podejrzewane o planowanie ataków z użyciem materiałów wybuchowych – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zatrzymani mężczyźni trafili do aresztu. Żaryn przekazał, że do zatrzymania doszło 10 listopada, a akcja była wynikiem śledztwa. Zatrzymania dokonano we współpracy z Pododdziałami Kontrterrorystycznymi policji z KSP w Warszawie oraz KWP w Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie – informuje PAP.

„Akcja była efektem zgromadzonych wcześniej informacji na temat ekstremistycznej grupy, której celem było zastraszanie osób wyznania islamskiego, zamieszkałych na terenie RP” – wyjaśnił Żaryn.

Dodał, że przedmiotem śledztwa były prześladowania osób wyznania islamskiego. Ponadto grupa miała w planach przeprowadzenie działań o charakterze ekstremistycznym. Jak dodał rzecznik, zatrzymani wzorowali się m.in. na zamachach terrorystycznych przeprowadzonych w Norwegii przez Andersa Breivika w 2011 roku oraz Brentona Tarranta w Nowej Zelandii.

Żaryn poinformował również, że dwaj mężczyźni byli „pod obserwacją” od 2013 roku. Mimo to jeden z nich, nie zwracając uwagi na zakaz zbliżania się do broni, amunicji i materiałów pirotechnicznych nadal zajmował się jej wytwarzaniem.

Rzecznik przekazał także szczegóły zatrzymania. Według niego była to skoordynowana akcja, którą przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego. Głównym celem, jeśli chodzi o Warszawę był dom jednorodzinny, w którym zabezpieczono substancje niezbędne do produkcji materiałów wybuchowych oraz broń palną i amunicję.

Oprócz substancji chemicznych znaleziono także ponad 170 książek na temat produkcji materiałów wybuchowych oraz nośniki danych, które mogły być używane do szyfrowania wiadomości między członkami grupy. Natrafiono także na materiał wybuchowy, który został zniszczony na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy. Ponadto zabezpieczono 16,1 g środków odurzających.

Sąd zadecydował o areszcie dla zatrzymanych mężczyzn. Postawiono im zarzuty planowania przestępstwa, które mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu wielu osób oraz zniszczenia mienia, do którego mogło dojść w rezultacie przygotowywanych eksplozji, przedstawiono także zarzut „publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych oraz posiadania bez pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz przewóz narkotyków wewnątrz UE”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.