Chciał przypodobać się Indianom, naraził się prowincjom

Opublikowano: 14.04.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1547

Premierzy z zachodnich prowincji Kanady krytykują rząd federalny za sugerowanie możliwości przejęcia przez Ottawę zasobów naturalnych.

Federalny minister sprawiedliwości David Lametti zapowiedział, że będzie rozważał możliwość unieważnienia umów z 1930 roku o transferze zasobów naturalnych, które były podpisane z Preriami. Oznaczałoby to odebranie prowincjom uprawnień do zarządzania zasobami. Premierzy stwierdzili, że taki pomysł stanowi zagrożenie dla jedności kraju.

Danielle Smith, premier Alberty, Scott Moe, premier Saskatchewan, i Heather Stefanson, premier Manitoby, napisali wspólny list do Justina Trudeau. Polecili premierowi, by powiedział Kanadyjczykom, że minister Lametti nie wypowiadał się w imieniu rządu federalnego, gdy wspominał o unieważnieniu umowy z 10930 roku. Napisali, że Trudeau powinien natychmiast odwołać te niebezpieczne i rodzące podziały komentarze swojego ministra sprawiedliwości.

Dodali, że „umowy z 1930 roku dały Preriom pełną autonomię w dysponowaniu ich zasobami naturalnymi i przyznały im takie prawa, jakie inne prowincje miały już wcześniej. Te prawa były fundamentalne dla mieszkańców prowincji i przez prawie 100 lat dawały niezależność gospodarczą Manitobie, Saskatchewan i Albercie”, a rząd Trudeau nie może tak po prostu „zmieniać Konstytucji”. Zdaniem premierów takie zmiany w ogóle nie powinny być brane pod uwagę.

Sprawa umów i zasobów rozpoczęła się od tego, jak Wielki Wódz Brian Hardlotte z Prince Albert Grand Council i Wódz Donald Maracle z Mohawków z Bay of Quinte powiedzieli, że Ottawa powinna unieważnić umowę o przekazaniu zasobów naturalnych. Wodzowie stwierdzili, że zasoby zostały przekazane bez pytania Indian o zgodę. W odpowiedzi Lametti zadeklarował, że rozważy sprawę.

Trudeau w odpowiedzi na list premierów stwierdził, że tylko próbują napędzać strach, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. supersebi900 14.04.2023 20:24

    Czas by Kanada zaczęła zwracać to co szwindlowato zagarnęła pozbawiając Indian ich bogactw…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.