Chcemy ustawy reprywatyzacyjnej!

Opublikowano: 18.06.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 438

Wczoraj, w niedzielę 17 czerwca południu protestowali działacze Komitetu Obrony Praw Lokatorów, wspierani przez Razem, Inicjatywę Polską, a nawet PSL. Była też delegacja Inicjatywy Pracowniczej i Pracowniczej Demokracji, a także Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i ruchów miejskich oraz działacze anarchistyczni.

Zebrali się na słynnej „działce Duńczyka”. Domagali się od państwa skutecznej walki z reprywatyzacją, która nie jest możliwa bez ustawy. Przeszli „szlakiem kupców roszczeń” – zatrzymali się między innymi przy siedzibach spółek Fenix i Plater. Dalej poszli pod ambasadę USA (zwrócili uwagę, że wejście w życie ustawy JUST będzie sprzeczne z polskimi interesami) i pod budynek Sejmu.

– Patryk Jaki przedstawił rok temu założenia ustawy reprywatyzacyjnej. I co się z tym dzieje? Nic się nie dzieje. Dopóki ustawy nie ma, mafia reprywatyzacyjna będzie działać dalej. I to jest prawdziwy test na intencje obecnego rządu. Brak tej ustawy pokazuje, co tak naprawdę ten rząd uważa o aferze reprywatyzacyjnej. Nie zgadzamy się na działania pozorowane, na teatr polityczny. Chcemy konkretów, systemowych rozwiązań, a nie państwa z kartonu i krzywdzenia dalej ludzi – mówił Jan Śpiewak. – Hanna Gronkiewicz-Waltz w kwietniu 2016 r. stwierdziła, że to „normalna reprywatyzacja”. To nie jest żadna normalna reprywatyzacja, to kradzież publicznego majątku, to kradzież wysiłku pokoleń warszawiaków, którzy odbudowywali stolicę z ruin. Nie ma zgody na oddawanie budynków w naturze, nie ma zgody na traktowanie lokatorów jak wkładki mięsnej.

Jakub Żaczek podkreślał, że tylko ustawa z twardym zapisem „żadnych zwrotów w naturze!” jest w stanie zmienić los ludzi wyrzucanych z domów.

– Obiecywana jest od 2001 r. Non stop jesteśmy zwodzeni, słyszymy, że nie stać państwa na tę ustawę. Płacimy za to nie tylko pieniędzmi, ale utraconymi mieszkaniami, eksmisjami lokatorów czy skazywaniem ich na pokrywanie wywindowanych czynszów. To wszystko dzieje się w majestacie prawa, które nie czyni zadość sprawiedliwości. Non stop jesteśmy zwodzeni, wciąż słyszymy, że nie stać państwa na tę ustawę i w efekcie płacimy więcej nie tylko pieniędzmi, ale też utraconymi mieszkaniami, domami, wypędzeniami lokatorów czy skazywaniem ich na pokrywanie czynszów, których nie są w stanie płacić.

Uczestnicy protestu nieśli transparenty z napisami: Mieszkanie prawem, nie towarem”, „Chcemy ustawy reprywatyzacyjnej”, „Pieniądze dla ludzi, nie deweloperów”, „Miasto dla ludzi, nie dla zysku” czy „Zatrzymać reprywatyzację”.

Na początku czerwca w obszernym wywiadzie dla „DGP” Patryk Jaki mówił, że jeśli przygotowany przez niego projekty ustawy nie zostanie przegłosowany, ma w zanadrzu inny projekt – taki, który „załatwi problemy Warszawy – a na całą Polskę najwyżej poczekamy chwilkę dłużej”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 18.06.2018 18:51

    Zwodzą ludzi od 2001 r. a oni chcą tylko ustawy reprywatyzacyjnej?Czyli 17 lat grania im na nosie nie nauczyło ich, aby dać spokój z ustawą, a żądać zmiany całej kadry politycznej wraz z rządem?Co im da ustawa, która będzie tak sformułowana że i tak pasożyty będą grabić nas nadal?w imię tkz “prawa”?Jeszcze w tym cyrku bierze Psl udział:)Gdyby takie grupy okradanych na rożne sposoby ludzi, Polaków się połączyły to by “rząd” się posypał w trymiga, a tak to szkoda czasu z taką strategia wywierania jak by nie było słusznie wpływu, na ten meksyk który nam tu czynią na naszych ziemiach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.