Chcecie wyjść ze strefy euro? Spłaćcie długi!
Szef Europejskiego Banku Centralnego oświadczył że kraje, które chcą opuścić strefę euro będą musiały spłacić wszystkie długi.
Nie można wyjść! EU grozi Francji i Włochom potężnym rachunkiem w przypadku opuszczenia strefy Euro. Bruksela zagroziła Włochom niespłacalnym rachunkiem, gdyby obywatele podjęli demokratyczną decyzję o wyjściu ze strefy niespokojnego euro.
Szefowie Unii oświadczyli, że kraje chcące wyjścia z niepopularnej wspólnej waluty będą musiały spłacić wszystkie długi co do jednego, aby móc wyjść, czyniąc tym sposobem sytuację bardzo trudną dla chętnych.
Oświadczenie było wynikiem stanowiska znaczących polityków Włoch, Francji, Grecji i Holandii dotyczącego chęcią zerwania ze strefą euro. Eurosceptyczni przywódcy w Paryżu i Rzymie obiecali zorganizować referenda w ich krajach dotyczące członkostwa w EU, jeżeli kryzys w EU będzie się pogłębiał. Nadzieję rozbudza możliwość zwycięstwa Marine Le Pen w pierwszej rundzie prezydenckich wyborów we Francji, oraz prowadzący w sondażach The Five Star Movement we Włoszech.
Dzisiaj eurokraci, którzy są przerażeni populistyczną rewolucją zmiatającą kontynent, próbują zamaskować możliwość ekonomicznego trzęsienia ziemi aby uniknąć tarć między państwami członkowskimi.
Włoskie należności względem Centralnego Banku Europejskiego wynoszą gigantyczną sumę 358 miliardów euro, głównie na oddalanie stagnacji ekonomicznej, za którą wielu oskarża właśnie euro. Nawet jeżeli włoscy wyborcy w demokratycznym referendum zdecydują o wyjściu ze strefy euro, to nie będzie wiadomo skąd rząd weźmie pieniądze na spłatę gigantycznych długów.
Deficyt Francji jest bardziej sterowalny i wynosi 38 mld euro, Grecji 30,5 mld euro, ale będąc zmuszone spłacić tak duże sumy rządom będzie trudno stawić czoła temu wyzwaniu.
Ostanie sondaże publikowane przez EU- sondażownie w Październiku zeszłego roku pokazują, że poparcie dla euro spadło w w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. We Włoszech 47 procent głosujących uważa, że wspólna waluta jest zła dla kraju, w porównaniu do 41 procent, którzy uważają że ma pozytywny wpływ na gospodarkę.
We Francji poparcie dla euro spadło o 10% na przestrzeni roku. Obecnie 53% głosów jest przychylnych wspólnej walucie a 37% przeciwnych.
Opracowanie: Zorion
Na podstawie: Express.co.uk
Źródło: NEon24.pl