Chcą zwolnić uczelnie medyczne z podatku dochodowego

Opublikowano: 28.03.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1495

Uczelnie medyczne będą zwolnione z podatku dochodowego osiągniętego z tytułu objęcia udziałów w nieruchomości w formie spółki kapitałowej prowadzącej szpital – zakłada projekt rozporządzenia opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów) osiągniętych przez uczelnie medyczne.

Zwolnieniu – jak napisano w uzasadnieniu – „podlegać będą te dochody (przychody) uczelni medycznych, które zostały osiągnięte z tytułu objęcia udziałów, w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, gdy odbiorcą aportu są de facto szpitale, prowadzone w formie spółek kapitałowych (w których podmioty lecznicze wykonują działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalnego)”.

Wskazano, że uczelnie medyczne, aby realizować swoje zadania, potrzebują odpowiedniej, stabilnej bazy dydaktycznej w postaci szpitali, prowadzonych w formie spółek kapitałowych, w których uczelnie publiczne posiadają udziały. Napisano, że przypadku konieczności poszerzenia bazy dydaktycznej o dodatkowe pomieszczenia, istnieje możliwość wniesienia przez uczelnię nieruchomości jako aportu do spółki kapitałowej, wykonującej działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalnego, w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.

Wyjaśniono, że taka transakcja wiąże się zwykle ze znacznym obciążeniem podatkowym, co utrudnia poszerzanie bazy dydaktycznej uczelni i może hamować jej dalszy rozwój w zakresie kształcenia przyszłych kadr medycznych. Dlatego – jak czytamy zasadne jest zaniechanie poboru podatku w stosunku do dochodów objętych zakresem rozporządzenia w okresie dwóch następnych lat kalendarzowych.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że zaniechanie poboru podatku dochodowego będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Autorstwo: Ewa Wesołowska
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.