Chcą zlikwidować OFE i oskładkować umowy o dzieło

Opublikowano: 19.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 561

Ministerstwo Pracy planuje ostateczne pożegnanie się z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi i przekazanie reszty środków na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Proponuje też oskładkowanie dochodów osób na umowach o dzieło oraz uczniów i studentów zatrudnionych na umowy zlecenia.

Od czerwca do września na zlecenie resortu ZUS przeprowadziła 27 debat o możliwych zmianach w systemie emerytalnym.W wyniku tego powstał projekt, który ma zasypać wielomiliardową lukę powstałą po tym, jak w środę Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy obniżającej od 1 października 2017 r. wiek emerytalny – do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

W dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych części projektu, resort pracy proponuje, by przekazać środki obywateli pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, “a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”.

W ocenie resortu “propozycja ta realizuje zarówno potrzeby rynku finansowego: aktywa będą inwestowane nadal na giełdzie, jak i ubezpieczonych, których aktywa zgromadzone w OFE zostaną zapisane na subkontach w ZUS”.

Ministerstwo wpisało też do projektu zasadę, że wypłata comiesięcznej emerytury przysługiwałaby osobom z przynajmniej pięcioletnim stażem pracy, i tylko, gdy wyliczone świadczenie przewyższa jedną trzecią najniższej gwarantowanej emerytury.

Proponuje się, by osobom, które nie osiągną takiego minimum dla comiesięcznej emerytury przysługiwało jednorazowe “świadczenie zwrotne” na podstawie stanu aktywów emerytalnych – kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek za okres od 1999 r. do dnia wejścia w życie zmiany.

Od 1 marca 2017 roku wysokość najniższej emerytury ma wynosić 1000 zł brutto. Projekt zakłada, że będzie można do niej dorobić jedynie do określonej ustawowo kwoty.

Resort proponuje również włączyć do systemu, czyli oskładkować pieniądze zarabiane przez uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i studentów do 26. roku życia. Analizowane powinny też być zasady ubezpieczenia społecznego twórców i artystów oraz zasady podlegania ubezpieczeniu osób na umowach o dzieło.

“Szczególną uwagę należy zwrócić na edukację społeczeństwa w kierunku zmian postaw wobec emerytury i konieczności dobrowolnego oszczędzania z myślą o emeryturze” – zaznacza resort, nie mówiąc jednak, że bez zmiany systemu po obniżeniu wieku emerytalnego, odchodzący na emeryturę dostaną świadczenie wielkości jednej piątej tego, co zarabiali.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 20.11.2016 00:48

    Czy dobrze rozumiem plany rządu?
    Zabrać pieniądze z OFE, po to, by zasilić FRD, bo brakuje na bieżące wypłaty z ZUS, a kwoty z OFE zapisać na wirtualnym koncie ZUS. Mimo tego pieniądze z OFE mają zasilać giełdę.

    Nawet Plichta miał lepszy biznesplan.
    Ostatni gasi światło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.